Domov Novinky FLASHBACK: Iker Casillas, narodený pre bránu Realu Madrid

FLASHBACK: Iker Casillas, narodený pre bránu Realu Madrid

Autor: Dávid
1 komentár

Dnes je to už 6 rokov od sezóny, kedy Iker Casillas naposledy obliekol dres Realu Madrid v súťažnom zápase. Zaspomínajme si s v tomto príspevku na postrach útočníkov, ktorí ani pri pohľade na prázdnu bránu častokrát nezakončovali s istotou gólu. 

Prvá pozvánka

Cieľom každého z hráčov, ktorí nastupujú v drese svojho milovaného klubu vo všetkých mládežníckych kategóriách je pravdepodobne rovnaký. Pozvánka do A-tímu. Nastúpiť pred vypredaným štadiónom s tými najväčšími hráčmi, ktorých sledovali možno ešte ako deti v televízií, alebo hoci len byť súčasťou a zbierať prvé skúsenosti z lavičky. Niektorí sa tohto momentu nikdy nedočkajú u iných je zase natoľko kúzelný, že naň nezabudne hráč ani fanúšikovia.

Príkladom takéhoto rozprávkového štartu je španielsky brankár Casillas. Vtedy 16-ročný Španiel bol prvykrát povolaný na zápas Ligy Majstrov proti Rosenborgu. V rozhovore pre portál AS Iker opisuje celú situáciu ako sa dozvedel, že s cestuje s „Áčkom“ do Nórska na zápas Ligy Majstrov.

„V tej chvíli prišiel do triedy riaditeľ strednej školy a povedal Iker, nevadilo by ti, keby si na sekundu vyšiel von? Každý vtedy vedel, že hrám za mládežnícky tím Realu Madrid. 

Jasné, odpovedal som. Keď som vyšiel von povedal mi. Sadni si do taxíka a ponáhľaj sa na letisko Barajas, pretože Real Madrid práve telefonoval s tvojou mamou a ona nám zavolala, že letíš do Nórska na zápas Ligy Majstrov.“

Iker dodal, že sa cítil ako keby vyhral v lotérií. Nedá sa nič iné len súhlasiť.

Svoj debut si odbil v San Mamés proti klubu Athletic Bilbao v roku 1999. Zápas skončil výsledkom 2:2, tri dni nato zažil debut i v Lige Majstrov.

Milovník Ligy Majstrov

Liga Majstrov a Iker Casillas jednoducho idú k sebe. Do jej histórie sa zapísal hneď niekoľkokrát. Aktuálne je španielsky brankár stále hráčom s najvyšším počtom štartov. Konkrétne v súťaži nastúpil 177-krát čo je o jeden štart viac ako Cristiano Ronaldo. Vzhľadom k tomu, že Casillas už kopačky zavesil na klinec bude tento rekord, ak sa nestane zázrak, čoskoro prekonaný.

Druhý rekord sa viaže na sezónu 1999/2000, kedy sa Iker stal najmladším brankárom, ktorý sa kedy dostal do finále Ligy Majstrov, samozrejme Real zdolal Valenciu 3:0 a tešil sa zo zisku 8. titulu v tejto prestížnej klubovej súťaži.

Zlatá éra

Iker Casillas zažil počas svojej kariéry i vrchol španielskeho futbalu. Bol súčasťou cesty, počas ktorej reprezentácia Španielska dobila Európu i svet. Dnes tak zdobia zbierku trofejí španielskeho brankára i dva tituly majstra Európy a jeden titul z Majstrovstiev sveta.

Kabinet trofejí, ktoré na klubovej úrovni získal v drese Realu Madrid zdobí 19. titulov. Žiaden z fanúšikov nemôže zabudnúť ako s kapitánskou páskou na ruke zdvíhal nad hlavu nejednu z nich.

Fenomenálne čísla vypovedajú o konštantnosti formy tejto španielskej steny. Veď v drese Realu Madrid zaznamenal až 725 štartov z ktorých až v 264 nedostal ani jeden gól. Brankára zdobila predovšetkým schopnosť podržať tím v čase kedy to najviac potreboval. Pamätnými sú predovšektým jeho zákroky pri úspechu La Novena proti Bayernu Leverkusen. Tento zápas si budú starší čitatelia istotne pamätať i ikonickým gólom Zidana po centri Roberta Carlosa. Zbierku ocenení uzatvára zisk piatich zlatých rukavíc pre najlepšieho brankára sveta.

„Najlepší kamarát“ Mourinho

Neslávne obdobie kariéry zažil Casillas počas pôsobenia trénera Mourinha, ktorý je známy tým, že ak mu nejaký z hráčov nie je „po chuti“ tak mu to dá značne pocítiť. Skúsenosť s tým má i jedna z najväčších legiend Realu Madrid Iker Casillas. Svätý Iker bol stálicou brány až do momentu kedy utrpel zlomeninu ruky. Táto bola už iba vyvrcholením predchádzajúcich nezhôd medzi trénerom a brankárom. Mourinho zabezpečil v januári príchod Diega Lopéza, ktorého následne uprednostňoval pred Casillasom i po zostavení sa zo zranenia. Obhajoval sa pritom svojou filozofiou rovnosti všetkých hráčov. Nočná mora sa skončila až odchodom portugalského trénera v roku 2013. Po tejto sa pod trénerom Ancelottim vrátil do brány opäť Španiel.

Produkt La Fábrica

Iker Casillas je motiváciou pre všetkých hráčov akadémie Realu Madrid. Do klubu prišiel ako 9-ročný, absolvoval štarty vo všetkých kategóriách vrátane C a B mužstva až sa vypracoval k prvému tímu. V A-mužstve pôsobil od roku 1999 až do roku 2015 (16.rokov) pričom odišiel pozdvihnutím fanúšikmi toľko túžobne očakávanej La Décimy (10. titulu v Lige Majstrov).

Za povšimnutie stojí, že od odchodu Ikera zo svojej akadémie Real Madrid do A-tímu nepriviedol žiadneho z brankárov, ktorý by dokázal napodobniť výkony tohto hráča. I to je dôkazom toho, že takýto brankársky talent sa v klube rodí možno jedenkrát za 30. rokov.

Súčasnosť

4. augusta 2020 svoju profesionálnu kariéru Iker Casillas ukončil. Posledným klubom v ktorom ako hráč pôsobil bolo portugalské FC Porto do ktorého z Realu Madrid prestúpil v roku 2015. Mentalitu víťaza potvrdil i tým, že po prekonaní srdcovej príhody naďalej pokračoval v hraní futbalu a dokonca sa ešte niekoľkokrát pripomenul štartom v Lige Majstrov, i vo vyraďovacej fáze. Osobne by sme si v budúcnosti jeho pôsobenie v Reale Madrid vedeli určite predstaviť a kľudne aj vo vyššej funkcií ako iba tréner brankárov.

Po lídrovi v bráne sme našli lídra v obrane. Obaja sú dnes už iba históriou klubu. Žeby ďalším lídrom bol hráč záložných radov? Nechajme sa prekvapiť.

zdroje: halamadrid.sk, as.com, realmadrid.com, transfermarkt.com, flashscore.sk

 

Dávid

Subscribe
Notify of
1 Komentár
Staršie
Novšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

1
0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x