Domov Novinky FLASHBACK: Ako sa Beckham stal synonymom futbalovej elegancie

FLASHBACK: Ako sa Beckham stal synonymom futbalovej elegancie

Autor: Dávid
0 komentár

Ak si v hlave vybavíme meno David Beckham, mnohým fanúšikom príde na um najmä jeho futbalové umenie, ostatným sa toto meno môže spájať tiež s marketingom, iným s módou a iným zase s úspešným životným štýlom tohto hráča. Bez ohľadu na to, či pomyslíme na ktorýkoľvek zo spomínaných bodov, tak vo všetkých patrí Beckham k svetovej extratriede. V dnešnej spomienke si priblížime život, kariéru a úspechy tejto klubovej legendy. Poďme na to !

Klbko ponožiek

Futbalový príbeh a prvé kroky k lopte v tomto prípade začínajú v Anglicku. „Middle child“ alebo stredné dieťa rodičov Davida st. a matky Sandry sa k futbalu začínalo dostávať už prvými krokmi. Ešte pred zoznámením s loptou mu otec často robieval ponožkové klbka s ktorými cibril prvé kopy a techniku.

Ako Beckham rástol v hlave nemal nič iné ako futbal. Jediné povolanie, aké kedy chcel vykonávať bolo futbalista. Hovoril to v škole i doma a robil všetko pre to, aby svoj vytúžený cieľ raz dosiahol. Počas svojich futbalových začiatkov si vyskúšal tréningy a pôsobenie vo viacerých futbalových kluboch ako napríklad Norwich City, Leyton Orient či dokonca Tottenham Hotspurs.

Futbalová revolúcia

Po krátkom čase strávenom v londýnskom Spurs v roku 1991 nastala futbalová revolúcia. Mladý talent bol prijatý do mládežníckych štruktúr Manchestru United. Čo pre chlapca znamenalo splnený sen. Silnú podporu zároveň cítil i od svojich rodičov. Tí neváhali každý víkend cestovať 200 kilometrov aby sa pozreli na to, ako ich syn rastie vo hviezdu Anglického futbalu. Určite nečakali, akých rozmerov tento príbeh nakoniec dosiahne.

David Beckham sa stal súčasťou slávnej „Class 92“. Hráči ako Giggs, Butt, Scholes či bratia Nevillovci doplnení o Beckhama dokázali predpovedať United veľkú budúcnosť keď spoločne vyhrali FA Youth Cup a smerovali sebavedomým krokom do prvého tímu United.

Red Devil

Za svoje skvelé výkony si David už v januári 1992 vyslúžil svoju prvú profesionálnu zmluvu s United a začal postupnú spoluprácu s legendárnym Alexom Fergusonom. Po kratučkom hosťovaní v Prestone rok 1995 znamená definitívny štart fenomenálnej kapitoly vo futbalovom príbehu tohto záložníka.

Beckham bol súčasťou Red Devils 8 rokov a nikto nemôže spochybňovať to, že práve tu zažil svoj futbalový Olymp. Uspel na ligovej i európskej úrovni a pripísal si viacero titulov. 6x sa mu podarilo uspieť v anglickej Premier League, 4x vyhral anglicky Superpohár, 2x v ligový FA Cup, jedenkrát uspel v Medzinárodnom pohári a jedenkrát dokázal pozdvihnúť nad hlavu i ušatú trofej Ligy Majstrov.

Futbalovým podpisom zanechal v Anglicku nezmazateľnú stopu. Vynikal v dychberúcej kopacej technike pri priamych kopoch a tiež nemal problém skórovať i z polovice ihriska. Nezameniteľne prenášal ťažisko hry 40 či 50 metrovým centrom s milimetrovou presnosťou. Opomenúť sa nedá ani najpodstatnejší prvok a to odhodlanie víťaziť a bezproblémová obeta pre zbytok mužstva.

Návšteva Madridu 

Beckham svoj kabinet trofejí plánoval obohatiť o niekoľko ďalších a jeho ďalšou destináciou sa tak stalo hlavné mesto Španielska. V Reale Madrid sa stal súčasťou konceptu Galacticos a po boku Zidaneho, Carlosa, Raúla, Casilliasa a ďalších mali lámať jedného súpera za druhým.

V lete roku 2003 sa kluby dohodli na prestupovej čiastke 37,5 mil. eur a hráč sa sťahoval do Realu Madrid. Začiatok v klube značil obrovskú nádej a už po krátkom pôsobení sa tešil Beckham zo svojej prvej trofeje v Španielskom superpohári. V ďalších sezónach už nastali komplikácie a trofeje neprichádzali. To ale nič nemenilo na tom, že vplyv Davida na hru Realu bol kľúčovým a bol neodmysliteľnou voľbou číslo jedna pri formovaní zálohy na ktorýkoľvek zo zápasov.

Okrem futbalovej geniality predstavoval Beckham pre Real Madrid nepochybne i marketingové príjmy. Už samotný podpis hráča sa stal obrovským mediálnym ošiaľom a fanúšikovia hráča od prvého dňa zbožňovali. Ľahkosť s akou sa Angličan prezentoval na ihrisku fanúšikov dostávala do kolien a jeho oddanosť Realu Madrid napriek nie veľmi úspešným rokom z hľadiska vyhrávania trofejí bola ocenená o to viac.

Svoje pôsobenie v Španielsku zavŕšil v roku 2007 symbolickým triumfom v La Lige a tešil sa tak z prvého a jediného ligového titulu v drese Los Blancos. V súhrne za Biely Balet odohral 158 zápasov v ktorých strelil 20 gólov a pripísal si 51 asistencií.

Hviezda MSL

Po odchode z Realu Madrid sa jeho ďalším pôsobiskom stalo LA Galaxy. Za prestup hráča do tohto amerického klubu zinkasoval Real Madrid v roku 2007 približne 20 mil. eur. Tento prestupový krok v kariére Beckhama už vnímame iba ako „rekreačný“. V USA sa futbalom bavil a pozdvihoval meno tejto ligovej súťaže. Jej popularita nepochybne začala narastať a časom sa tu uberali „rekreovať“ i ďalšie futbalové hviezdy na ktoré s radosťou americký fanúšikovia chodia pozerať.

V MSL si pripísal ešte úctyhodných 98 štartov pričom sa presadil 18-krát a zaznamenal zároveň 32 gólových prihrávok. Zároveň dopomohol klubu k zisku dvoch ligových pohároch a dvom úspechom v MSL Supporters Shield.

Three Lions

To, že futbalový fanúšikovia Anglicka patria medzi jedných z najnáročnejších na svete niet pochyb. Veď s kvalitou ktorou disponujú by sa už radi konečne dočkali veľkého víťazstva na medzinárodnej úrovni. K tomuto úspechu mala dopomôcť i generácia okolo Davida Beckhama.

Ten si počas svojho úspešného pôsobenia v anglickom Manchestri vybudoval tak dobrú reputáciu, že to dotiahol až na kapitánsku pásku v reprezentačnom drese. Stal sa dokonca druhým hráčom s najvyšším počtom štartov v reprezentácií ako kapitán. Vyššie číslo zaznamenal už iba Peter Shilton. Aj napriek tomu, že sa zúčastnil troch turnajov Majstrovstiev sveta a dvoch európskych šampionátov vytúženú trofej Angličanom priviesť nedokázal.

Najbližšie sa mu podarilo dokráčať „iba“ do štvrťfinále MS v rokoch 2002 i 2006. S reprezentáciou sa rozlúčil s počtom 115 zápasov a 17 gólov, pričom svoj posledný odohral v roku 2009, teda 13 rokov po svojom debute v roku 1996.

Ciao Milano, Au revior Paris ! 

Počas svojho pôsobenia v LA Galaxy sa ešte niekoľkokrát vrátil pomôcť i európskym klubom. Dve sezóny odohral v talianskom AC Miláne za ktoré si v Serie A pripísal 29 ligový štartov a strelil dva góly.

Poslednou klubovou destináciou sa pre Beckhama stalo mesto Paríž. V januári roku 2013 PSG zaplatilo LA Galaxy za služby Beckhama 1 mil. eur a pol roka si tak skúsil ešte francúzsku Ligue 1. Po pol roku strávenom v klube sa tešil z francúzskeho ligového titulu a zároveň si vyslúžil i záverečný potlesk za svojou fantastickou futbalovou kariérou. Tú definitívne ukončil k 1. júnu 2013.

Súčasnosť

Špecifikom Davida Beckhama je, že hoci sa už hraniu futbalu aktívne nevenuje, jeho profity z futbalovej minulosti sú stále jedny z najväčších. David sa častokrát objavuje ako hlavná tvár reklamných kampaní, taktiež sa pohybuje v oblasti módy, má svoju vlastnú značku a okrem iného je prezidentom futbalového klubu Inter Miami FC, ktorý pôsobí v americkej MSL. V tej ako hráč i sám hrával.

Hoci mnoho legiend Realu Madrid pôsobí v súčasnosti v štruktúrach klubu, aktuálne to vyzerá tak, že Beckham bude raziť naďalej svoju vlastnú cestu a možno až o niekoľko rokov neskôr sa vráti pomôcť či už Realu Madrid respektíve Manchestru United.

zdroj: halamadrid.sk, realmadrid.com, transfermakrt.com, news.bbc.co.uk, lifeblogger.com, footballwhispers.com, fifa.com

 

 

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x