Domov Novinky FLASHBACK: Ak spomienka, tak Ronaldo

FLASHBACK: Ak spomienka, tak Ronaldo

Autor: Dávid
6 komentárov

To, že meno Ronaldo je vo svete futbalu pojem tých najväčších rozmerov nespochybňuje snáď nik. Len málo hráčov sa dokázalo vyrovnať úspešnej kariére tohto hráča. Milým faktom je, že mladšia generácia futbalových fanúšikov si predstaví reprezentanta Portugalska, ktorý brázdi futbalové trávniky ešte aj v dnešných dňoch. Reč v tomto článku však nebude o Cristianovi, no o nikom inom než o Ronaldovi Luisovi Nazáriovi de Lima známemu aj ako „El Fenomeno“.

Brazilská samba 

Futbalová kariera „El Fenomena“ začala v rodnej Brazílii. Rovnako ako väčšina najväčších talentov z tejto krajiny ani Ronaldo nezačínal nijako inak, než pouličným futbalom v horúcich uliciach mesta. Jeho futbalová kariéra následne odštartovala sálovým futbalom. Tu nadobudol rozhľad na ihrisku, rýchle myslenie v ťažkých situáciách i vypiloval svoj dribling.

Onedlho však presedlal na zelené trávniky a jeho prvým vážnejším pôsobiskom sa stal klub Cruzeiro. V drese tohto celku sa však dlho neohrial. Odohral zaň iba desať súťažných zápasov a jeho kroky putovali do vytúženej Európy, kde Ronaldo naštartoval svoju famóznu futbalovú karieru.

Krajina tulipánov

Po návrate zo svojho prvého reprezentačného zrazu s reprezentáciou Brazílie čakala Ronalda vytúžená cesta do Európy. Prestup Cruzeiro smer holandský PSV bol spečatený v roku 1994. El Fenomeno na seba v Holandsku počas svojho dvojročného pôsobenia upozornil všetky veľkokluby. Vo svojich 57. zápasoch zaznamenal neuveriteľných 54. gólov a dokázal vyprodukovať i 7. asistencií.

Bolo preto jasné, že záujem o služby tohto hráča bude zrejmý. Prestup do Španielska bol tak spečatený v roku 2006, Ronaldo sa upísal nášmu rivalovi z FC Barcelona. Zaujímavosťou je, že tento prestup do Španielska za približne 15 mil. eur sa stal najdrahším prestupom v tomto čase.

Súčasť Galácticos

Po zastávkach v FC Barcelona a Inter Miláno viedli kroky Brazilčana „konečne“ do Los Blancos. Ronaldo sa tak stal súčasťou známeho projektu prezidenta Péreza Galácticos. Ronaldo tak podľahol myšlienke zahrať si po boku Zidaneho, Raúla, Beckhama, Carlosa, Casillasa a ďalších. Buďme úprimní, kto by odmietol. Prestup za približne 45 mil. eur bol dokonaný v roku 2002.

Nepochybne, hoci Ronaldo vystriedal viaceré európske veľkokluby, vrchol svojej kariéry prežil práve v drese Realu Madrid. Počas svojho pôsobenia na klubovej úrovni neodohral v žiadnom inom tíme vyšší počet zápasov (177) a nenastrieľal vyšší počet gólov (103) ako za madridský Real.

Kondíciu si nevšímajme

Ronaldo bol nazvime to klasickou hviezdou vtedajšej doby. O hráčovi je dnes dobré známe, že mal počas celej svojej kariéry niekoľkokrát problém udržať si správnu váhu a počas pôsobenia v Madride sa niekoľkokrát hovorilo i o tom, že Ronaldo sa rád zabaví aj na dobrej párty. Našťastie sa to na jeho výkonoch odrážalo iba minimálne. Známe sú viaceré príhody kedy po tom, čo sa tréner sťažoval na jeho váhu v zápase zaznamenal 2 či 3 góly a v šatni opäť nastal happy-end.

Jedným z hlavných kritikov kondičnej pripravenosti El Fenoména počas pôsobenia v Reale Madrid bol tréner F. Capello ten pre športový portál AS prezradil prečo hráča nechal na lavičke.

„Pozrite, vážil 96 kíl. Opýtal som sa ho, povedz koľko si vážil keď si vyhral Majstrovstá sveta v roku 2002? Povedal, že 84. Následne som mu povedal dokážeš schudnúť aspoň na 90? Odpovedal, že nedokáže. Aj napriek tomu, ak sa ma niekto opýta akého najlepšieho hráča som počas svojej kariéry trénoval odpoviem Ronalda.“

Neskôr však vyšli najavo informácie o tom, že hráč mal problémy so štítnou žľazou, ktoré sa v značnej miere podpísali na váhe hráča. Akékoľvek vtipy médií či fanúšikov na váhu hráča preto nie sú na mieste.

Nebyť zranení tak…

Mnoho futbalových odborníkov, znalcov a tiež fanúšikov sa pohráva s ideou, že nebyť zranení, ktoré sa podpísali i na predčasnom konci kariéry a sprevádzali hráča naprieč celou kariérou, tak Ronaldo by toho dokázal na ihrisku ešte omnoho viac. Ostáva len súhlasiť. Ronaldo bol totiž v priebehu svojej kariéry zranený 8-krát. To sa môže na prvý pohľad zdať ako nie veľmi vysoké číslo, ak sa však pozrieme na dĺžku absencií zistíme, že Ronaldo v súčte pre zranenia chýbal až 1324 dní čo zodpovedá 159 zápasom. „Najpamätnejším“ bolo práve zranenie kolena, ktoré ho počas kariéry postihlo viackrát a stalo sa jedným z dôvodov na predčasný koniec. Ak sa zamyslíme, že niektorí hráči po zranení nie sú schopní sa vrátiť k svojim aspoň štandardným výkonom a potom sa pozrieme na Ronalda, ktorý svoju veľkosť potvrdil aj po vyše 500 dňovej absencií, neostáva nič iné len tlieskať.

Vyhral (skoro) všetko

Ronaldova ťaženie naprieč Európou bolo nič iné než úspešné. Ak by sme mali zhrnúť ocenenia a tituly, ktoré v drese Los Blancos získal tak ich je celkovo šesť. Sú to 1x Internacional Cup, 2x La Liga, 1x Európsky superpohár, 2x Španielsky supepohár. Úsmevnou chybičkou krásy je, že sa Ronaldovi napriek jeho kvalite nepodarilo nikdy vyhrať Ligu Majstrov, ktorá tak ostáva trofejou na ktorú si už ako hráč nikdy nesiahne.

Túto „chybičku“ si však vykompenzoval na medzinárodnej úrovni. Nie každý si dnes môže povedať, že je dvojnásobným Majstrom sveta a tiež dvojnásobným víťazom Copa América. Okrem toho je i držiteľom bronzovej medaily z OH.

Z individuálnych ocenení medzi najvýznamnejšie môžeme zaradiť dvojnásobný úspech v ankete Zlatá lopta, trojnásobný úspech v ankete FIFA „The Best“ a ocenenia za najlepšieho strelca dvakrát z La Ligy a jedenkrát z Majstrovstiev sveta.

Ronaldo tak i napriek nie najdlhšej kariére, ktorú ukončil vo svojom poslednom pôsobisku (Corinthians) už ako 32-ročný sa nezmazateľnou stopou zapísal do histórie futbalu a môžeme byť ako fanúšikovia len pyšní, že hviezdil i v našom drese.

Súčasnosť

Dnes, ako sme už spomínali, Ronaldo aktívnu kariéru hráča ukončil v roku 2011. S španielskym futbalom a La Ligou však ostal i naďalej spojený, keďže od roku 2018 je prezidentom klubu Real Valladolid.

Určite sme v tomto článku z bohatej kariéry legendárneho Fenoména nestihli zachytiť všetko. Veríme však, že sa nám podarilo aspoň vyvolať nostalgiu a zaspomínať na tohto úžasného futbalistu s veľkým F.

zdroj: halamadrid.sk, transfermarkt.com, as.com, profutbal.sk, sportmob.com

 

Subscribe
Notify of
6 Komentárov
Staršie
Novšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

6
0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x