Domov Novinky El Clásico ako kompas ukazujúci do budúcnosti

El Clásico ako kompas ukazujúci do budúcnosti

La Liga si pred reprezentačnou prestávkou pripravila zápas zápasov, ktorý nie je vždy iba o štatistikách.

Autor: Dávid
2 komentáre

Futbalová vojna s prívlastkom veľká, i takto netradične, no výstižne sa dá nazvať nedeľný ligový zápas Realu Madrid proti FC Barcelona. Tradičné El Clásico je nie len španielskou, no svetovou klasikou, spájajúcou a zároveň rozdeľujúcou fanúšikov na dve polovice: bielu a červeno-modrú.  História priniesla svetlejšie i tmavšie chvíle pre obe strany a kolísajúca sa miska váh kmitá čarovne z jednej strany na druhú. Voňavá aróma jedinečnosti zápasu spočíva tiež v kontroverzných momentoch a vybičovanej atmosfére do záverečného hvizdu, bez ohľadu na postavenie v tabuľke ktoréhokoľvek z tímov. Jednoducho, uspieť v tomto meraní síl je jedinečný pocit satisfakcie, ktorý si želá zažiť každý hráč.

V tomto článku sa však nebudeme zameriavať na čísla, strelcov, počty víťazstiev či iné vzájomné štatistiky. Pokúsime sa priniesť pohľad na to, ako môže prípadný úspech jednej či druhej strany napovedať  o finálnej fáze sezóny a budúcom vývoji súťaže.

Dva zápasy, žiadna prehra. Real Madrid, ako všetci vieme, sa v tejto sezóne s FC Barcelona stretol už dvakrát a ani raz neprehral. Ak by sme sa na chvíľu mali vrátiť späť v čase, prvýkrát sa presunieme na štadión Camp Nou.

Tu prichádza Real na štart 10. kola po predchádzajúcej nečakanej prvej ligovej prehre 2:1 proti o niečo menšiemu barcelónskemu klubu Espanyol a nemyslí na nič iné, ako na výhru. Na druhej strane FC Barcelona, v dovtedajšom priebehu ligy našla paradoxne tiež premožiteľa iba v Madride, no v tom z Atlética a rada by si chuť z prehry napravila na ešte slávnejšej časti Madridu.

Priebeh zápasu bol však kontrastný symbolom dvoch polovíc. Koncentrácie, kompaktnosti a disciplinovanosti Realu, proti ťažkopádnej nesystematickej a trápiacej sa hre Barcelony, ktorá sa po odchode svojej najväčšej hviezdy Lionela Messiho naďalej nedokázala spamätať. Všetky tieto faktory sa koniec koncov odzrkadlili i na výsledku zápasu, ktorý skončil pomerom 1:2 pre madridský Real.

Druhá a stále ešte pomerne nedávna konfrontácia odvekých rivalov bola v rámci semifinálového zápasu španielskeho Superpohára na neutrálnej pôde v Saudskej Arábii. V tomto dueli boli už karty predom rozdané. Napredujúci Real Madrid kráčal strastiplnou cestou ligy na prvom mieste a Barcelona odhodlane štartujúca svoj plán obnovy s hlavným trénerom Xavim Hernándezom odhodlaná konkurovať v boji o prvú trofej.

Barcelona Real Madrid ambiciózne prestrieľala gólovými pokusmi i snahou kontrolovať hru držaním lopty. Carlo Ancelotti však opäť správne vychutil svoj víťazný drink skúsenými hráčmi obohatenými o niektorých mladíkov a po vyrovnanej 90. minútovke zápas zlomil v predĺžení pre náš prospech. Sny Xaviho siahnuť na svoju prvú trofej ako tréner Barcelony tak Real mlčky odložil na neurčito.

Pocit prehry hráčov Barcelony bol ale opäť o niečom inom. Napriek zlému postaveniu v lige a zostupu do menej prestížnej druhoradej európskej súťaže totiž dokázali konkurovať. Poprave táto skutočnosť mierne znepokojila i nás.

Tretí zápas prichádza opäť približne za zachovania dvojmesačného intervalu čo sa času medzi jednotlivými zápasmi Realu proti Barcelone týka. Spätný pohľad na predchádzajúce vzájomné zápasy tejto sezóny bol preto nevyhnutný na vykreslenie idey tohto článku.

Momentálny priebeh sezóny ukázal a vlastne to tak platí takmer vždy, že ligu vyhráva tím s najstabilnejšími výsledkami. Real Madrid v doterajšom priebehu ligy ochutnal prehru iba dvakrát, zároveň má najsilnejšieho brankára súťaže a najsilnejšie útočné duo. Bez pochýb má preto našliapnuté za ziskom titulu.

Viackrát sme však boli svedkami tesných víťazstiev, kedy priebeh zápasu nevyzeral, že ich Real Madrid vôbec dokáže zlomiť vo svoj prospech. Takisto konkurencie schopnosť Sevilly, Betisu, Sociedadu či Atlética napriek stúpajúcej kvalite týchto tímov bojujúcich v španielskej lige o Ligu Majstrov nemohol byť úprimne podľa nášho názoru ohrozením. Preto hoci celková kvalita súťaže napredovaním týchto tímov opäť stúpa, v tejto sezóne ešte nedokážu priamo konkurovať počas celého priebehu ročníka a s pribúdajúcimi kolami a fázami európskych súťaží im síl ubúda.

Priamym konkurentom dokáže byť Barcelona. Nenápadne stúpajúca forma odvekého rivala bola vždy výstražným prstom a dobre si to pamätá i Carlo Ancelotti. Ten počas sezóny 14/15 dokázal priviesť do Madridu síce vytúženú La Décimu, no ligový titul mu doslova pretiekol v závere pomedzi prsty o dva body.

Trochu optimizmu. Los Blancos v tejto sezóne silných súperov a veľké zápasy zatiaľ milujú. Doposiaľ totiž neprehrali s Atléticom, Sociedadom, Sevillou, Valenciou ani spomínanou Barcelonou. V Lige Majstrov zase vyradili hviezdami nabitý Paríž.

To všetko nasvedčuje tomu, že ak tím príde na ihrisko hrať otvorenú hru, je to voda na mlyn pre Real, ktorému sa tak otvárajú priestory na rýchle protiútoky i kombinačný postup vpred.

Napriek 10 bodovému náskoku na druhý tím zo Seville môže víťazstvo v El Clásicu znamenať pre Los Blancos pomerne veľa. Môže zase o niečo viac pozdvihnúť morálku hráčov a uveriť pocitu, že tento tím je schopný konkurovať každému, môže podľa nášho názoru úplne pochovať čo i len najhlbšie a najmenšie túžby Xaviho pokúsiť sa ešte súťaž v závere o niečo zdramatizovať.

Prípadná výhra Barcelony na Santiago Bernabeu, ktorý Real v tejto sezóne môže premeniť na pevnosť, keďže na ňom ešte neprehral, by vyvolala úplne opačný efekt. Hostia sa pomaly prebúdzajú z krízy a sú si taktiež veľmi dobre vedomí, že Madrid bojuje aj na druhom veľmi náročnom fronte o ušatú trofej a sily bude potrebné rozložiť na záver sezóny veľmi rozvážne.

Kľúčovou sa stane rotácia tímu, ktorá ako vieme Ancelottimu zatiaľ veľmi nechutí a do formy bude treba dostať o pár hráčov viac. Silnú potrebuje Real i lavičku. Inak môžu spomínané vyrovnané zápasy o jednom góle končiť v neprospech Realu alebo remízou a vôbec nemusí na druhej strane stať súper svetovej extratriedy.

Výhra v El Clasicu bude v tomto prípade okrem prestíže podľa nášho názoru i morálnym impulzom pre jednu či druhú stranu. Určite nepôjde o zápas jednoduchý, no o to viac zaujímavý a napínavý.

Cez to všetko veríme, že postupne preberajúca sa Barcelona nebude na rozbehnutý Real stačiť ani v poslednom meraní síl v tejto edícií La Ligy a zápas pomôže hráčom odísť na reprezentačné zrazy naladeným vo víťaznej atmosfére.

zdroj: halamadrid.sk

 

 

Subscribe
Notify of
2 Komentárov
Staršie
Novšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

2
0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x