Domov Novinky Dilema: David Alaba

Dilema: David Alaba

Autor: Dávid Sliva
5 komentárov 3507 videní

David Alaba je na futbalovom trávniku univerzálom.

Prestup Davida Alabu bol denníkom Marca ohlásený už v januári, no ako oficiálna posila bol Alaba uvedený do farieb bieleho baletu v máji. S odstupom času sa môže jednať o jednu z kľúčových postáv Ancelottiho tímu na nasledujúcu sezónu.

Ako už všetci dobre vieme, obranné rady opustil dlhoročný kapitán Sergio Ramos, ktorý bude obliekať dres PSG. Preto posila do obranných radov bola jednoznačne vítanou vecou, i napriek rastúcej forme Edéra Militaa. Predsa len v prípade výpadku Militaa, či Raphaela Varanea by bol Alaba adekvátnou náhradou.

Situácia je však trochu zložitejšia. V posledných mesiacoch sa taktiež prestupové špekulácie o zmene dresu točia čoraz viac okolo druhého obranného piliera Raphaela Varanea, spájaného najmä s dresom United.

V prípade jeho odchodu sa dá povedať, že tréner Ancelotti nebude mať veľmi na výber. Jedinou stopérskou dvojicou hodnou konkurovať v boji o zisk trofejí by bolo duo Alaba-Militao.

Situáciu však mierne komplikuje samotný Alaba, ktorý by sa radšej videl v záložných radoch. Jasne to dal najavo i počas tohtoročného EURA, kde v drese Rakúska podával v zálohe veľmi kvalitné výkony. „V zálohe môžete ovplyvniť hru v oboch smeroch – v útoku i v obrane,“ povedal Alaba.

Ancelotti už pritom s Alabom raz spolupracoval. Bolo to práve počas jeho trénerského pôsobenia v drese Bayernu Mníchov, v tom čase služby rakúskeho hráča využíval taliansky tréner najmä na pozícií ľavého obrancu.

Hoci podľa štatistík vo svojej kariére práve na tomto poste nastúpil  247-krát, teda strávil tu najviac času, naďalej ho láka viac záloha. Pre porovnanie na pozícii stredného obrancu nastúpil Alaba 116-krát a na pozícií stredného záložníka 100-krát. V januári kedy o jeho služby javilo záujem i PSG Alaba dokonca povedal, že si vyberie podľa toho, kde mu umožnia hrať v zálohe.

To, že je Alaba skutočným univerzálom podávajúcim kvalitné výkony na viacerých postoch je dobré známe. Real Madrid ho však v súčasnej situácií určite potrebuje primárne na mieste stredného obrancu.

Na ľavej strane obrany o miesto v zostave zabojuje Ferland Mendy s kapitánom Marcelom a záložné rady už asi tradične zastane Casemiro, ktorý prežil taktiež vydarenú sezónu.

Špekuluje sa však čoraz viac i s myšlienkou transformácie F. Mendyho do stredu obrany,  čím by sa otvorili zaujímavé možnosti pre Davida Alabu. Posledné slovo však bude mať taliansky mág Ancelotti, ktorý bude mať v tejto otázke konečné slovo.

zdroje: marca.com, transfermarkt.com

Subscribe
Notify of
5 Komentárov
Staršie
Novšie
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

5
0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x
()
x