Domov David Beckham

David Beckham

Autor: Marek Varga

2003-2007

David Beckham je bývalý anglický hráč, ktorý si postupne prešiel klubmi Manchester United, Preston North End až zamieril do Realu Madrid odkiaľ prestupoval za veľkú mláku do Los Angeles Galaxy. Jeho kariéra ďalej zahŕňa aj hosťovania v AC Miláno, či prestup do Parížu Saint-Garmain.

Je to prvý Angličan, ktorý vyhral tituly v štyroch rôznych krajinách. Koniec legendárnej, 20-ročnej kariéry oznámil na konci sezóny 2012/13, kedy vyhral s Parížom titul Ligue 1.

Beckhamova profesionálna kariéra začala v Manchestri United, ktorý bol vždy jeho srdcovým klubom. Debut si odkrútil vo veku 17 rokov. S Manchestrom vyhral šesťkrát Premier League, dvakrát FA Cup, a jedenkrát Ligu Majstrov (1999).

Neskôr prestúpil do Realu Madrid, kde v poslednej sezóne vyhral španielsky titul. Do Realu prestupoval v roku 2003. Klub z jeho prestupu mal aj iné plány ako tie futbalové. Beckham bol totiž už vtedy svetoznáma značka a Real chcel zarobiť peniaze z reklamy a predaja dresov. V Španielsku musel zmeniť aj číslo dresu, nakoľko sedmičku, ktorú nosieval v Manchestri mal v Reale kapitán klubu Raúl Gonzáles. Fanúšikovia si ho obľúbili a v prvých 16 zápasoch strelil 5 gólov.

Z Realu prestupuje do Ameriky a podpisuje zmluvu s tímom LA Galaxy. Pri vstupe do MLS v roku 2007 dostal najvyšší plat v histórii ligy – 6.5 milióna dolárov za rok (v MLS je zavedený platový strop). V rokoch 2009 a 2010 si odkrútil aj hosťovania v talianskom AC Miláno.

Svoju bohatú kariéru zavŕšil prestupom do Parížu Saint-Germain v januári 2013. S klubom dokázal vybojovať titul v Ligue 1 a oficiálne ukončil svoju hráčsku kariéru. Po ukončení kariéry ostal pri športe a stal sa ambasádorom športu v Anglicku.

Na medzinárodnej scéne debutoval vo veku 21 rokov a kapitánom Albionu bol v 58 zápasoch. Celkovo má na konte 115 vystúpení za národný tím a bol tiež prvým britským futbalistom, ktorý odohral 100 zápasov Ligy Majstrov. Beckham bol dvakrát druhým najlepším futbalistom FIFA a v roku 2004 sa stal najlepšie zarábajúcim futbalistom (najmä vďaka reklame).

David sa oženil s Viktoriou Adamsovou, bývalou speváčkou dievčenskej skupiny Spice Girls a spolu majú štyri deti.