Domov Novinky ¡CAMPEONES! La Novena ostáva v Madride!

¡CAMPEONES! La Novena ostáva v Madride!

Real Madrid Baloncesto je po deviatykrát majstrom Európy! Podarilo sa nám to po 20 rokoch, pričom hráči nechýbali v žiadnom finále v posledných troch rokoch. Príchuť titulu je o to sladšia, že sa ho Realu podarilo vybojovať pred domácim publikom v Madride.

SEMIFINÁLE: Real Madrid Baloncesto 96-87 Fenerbahçe Ulker

Real Madrid sa do finále Euroligy prebojoval proti Tureckému Fenerbahçe. Naši hráči v tomto zápase predviedli naozaj skvelý a tímový výkon a prehre svojho tímu nezabránil ani český hráč vo farbách Istanbulu, Jan Veselý.

Hoci Turci predviedli lepší štart do zápasu a vyhrali aj prvú štvrtinu, to čo hráči Realu predviedol v druhej časti, dokáže iba málo tímov. Predviedli to v semifinále v minulom roku v Miláne a tento rok to zopakovali. Hráčov súpera doslova odstavili a druhú štvrtinu vyhrali v pomere 35-14 (55-35).

V druhom polčase Los Blancos v rýchlom tempe dokázali pokračovať a to aj napriek skvelej atmosfére, ktorú vytvárali tureckí fanúšikovia, ktorých bolo takmer rovnako ako tých madridských. V 23. minúte Carroll zvyšoval náskok už na 27 bodov (64-37) a až potom naši hráči trochu povolili. Jan Veselý viedol šnúru hostí 7-20 a do poslednej štvrtiny sa tak išlo za stavu 71-57. Vtedy sa na palubovku vrátili Nocioni, Ayón a Rivers. Rivers zaznamenal piatu trojku (nový rekord Final Four) a náš súper už nebol schopný odpovede. Llull trafil 14. trojku tímu a potvrdil postup do finále. Real sa tak do finále dostal tretíkrát v posledných troch rokoch!

REAL MADRID 96 (20+35+21+20): Llull (12), Rudy (12), Carroll (7), Reyes (-), Ayón (18); Campazzo (-), Sergio Rodríguez (13), Nocioni (12), Maciulis (2), Rivers (17), Slaughter (2), Bourousis (1).
FENERBAHÇE ULKER 87 (21+14+24+28): Goudelock (26), Bogdanovic (12), Zoric (6), Vesely (20), Sipahi (-); Mahmutoglu (6), Zisis (2), Cetin (-), Savas (2), M. Bjelica (11), Erden (-), Preldzic (2).

FINÁLE: Real Madrid Baloncesto 78-59 Olypiacos

Real vo finále čakal Olympiacos, ktorý si v semifinále poradil s CSKA Moskvou tesne, 70-68.

Vo finále nenechali naši hráči nič na náhodu a tretiu finálovú prehru v rade si nepripúšťali. Hráči nepoľavili ani na chvíľu (okrem poslednej minúty zápasu, kedy už prichádzali gratulácie k titulu aj od súpera) a tento zámer bol badať už v prvých minútach. V tretej minúte naši videli 6-1, no agresívna obrana Olympiacosu priniesla ovocie a po prvej štvrtine Gréci vyhrávali 15-19. Príchodom Nocioniho však naši hráči dali svojmu súperovi ochutnať ich vlastnú medicínu a palubovka sa premenila na bojisko, kde prevládali fauly a nešportové chyby, ktoré zápas naozaj spomalili. Aby sa Real prispôsobil tomuto štýlu, Pablo Laso poslal do hry Maciulisa. Šnúra 7-3 vyrovnala skóre a trojka Riversa naštartovala Real. Do polčasu si naši dokázali vybudovať 7 bodové vedenie (35-28).

Druhý polčas sa začal so skóre 5-1 pre našich a rozdiel bol tak už dvojciferný (40-29, 23. min). Nanešťastie, našim súperom bol tím, ktorý je považovaný za “Kráľa návratov”, čo potvrdili aj v tomto zápase. Šnúra 0-11 znamenala, že ďalší bod Real nepridal až do 27. minúty (40-41). Potom však prišla chvíľa Jaycee Carrolla, ktorý svojou bojovnosťou nadchol nejedného fanúšika. Za tri minúty dokázal streliť tri trojky a celkovo 11 po sebe idúcich bodov. Na začiatku poslednej štvrtiny tak Real najmä zásluhou Američana viedol v pomere 53-46. Madrid potom už pokračoval v skvelom výkone, pričom sa nám darilo najmä doskakovať lopty. Olympiacos sa síce ešte dotiahol na rozdiel 5 bodov, ale Nocioni im pripomenul, kto je doma. Doskoky, bloky, trojky,… Následne sa pridal celý tím na čele s Llullom a z tribún sa začalo ozývať známe “Cómo no te voy a querer?”, pričom diváci tlieskali novým šampiónom v stoji. Skvelá noc pre Real Madrid, ktorý vybojoval svoj deviaty Euroligový titul. Jeho chuť je o to sladšia, že prišiel po dlhých 20 rokoch a navyše na domácej palubovke v Madride! Čerešničkou na torte ostáva fakt, že MVP (najužitočnejší hráč) si za Final Four odnáša Andres Nocioni. ¡HALA MADRID!

REAL MADRID 78 (15+20+18+25): Llull (12), Rudy (7), Carroll (16), Reyes (2), Ayón (2); S. Rodríguez (11), Nocioni (12), Maciulis (9), Rivers (5), Slaughter (2), Bourousis (-), Campazzo (-).

OLYMPIACOS 59 (19+9+18+13): Dunston (4), Spanoulis (3), Printezis (11), Mantzaris (1), Darden (-); Petway (2), Hunter (10), Papapetrou (-), Sloukas (10), Agravanis (-), Lafayette (1), Lojeski (17).

zdroj: realmadrid.com, euroleague.net