Domov Novinky Brahimova výzva

Brahimova výzva

Brahim je zodpovedný za vyplnenie medzery, ktorú zanechal Marco Asensio. Čo Real touto zmenou stráca a čo získava?

Marco Asensio prekvapil aktivistov Realu Madrid a rozhodol sa nepodpísať nový kontrakt s Los Blancos. Španiel necháva túto etapu kariéry za sebou a bude v nej pokračovať v Paríži. Vedenie na tento krok rýchlo zareagovalo a zabezpečilo návrat Brahima Díaza.

Andalúzčan strávil v Miláne tri sezóny a napriek rôznym správam o trvalom prestupe je súčasťou plánu Realu na budúcu sezónu. Z tímu odišli Mariano, Hazard a Asensio a zatiaľ čo absencia prvých dvoch môže zostať takmer nepovšimnutá, absenciu Španiela si môže všimnúť každý.

Za sedem rokov vyhral tri tituly v La Lige, tri Ligy majstrov, tri Španielske superpoháre, Copa del Rey, štyri Majstrovstvá sveta klubov a tri Európske superpoháre. Strelil 61 gólov a pridal 28 asistencií. Je to úspech, ktorý nemožno podceňovať. Madridismo môže prísť o jeho bomby z diaľky.

Teraz si fanúšikovia budú musieť zvyknúť na trochu inú charakteristiku. Brahim hrá podobnú pozíciu, ale ponúka niečo iné. V ligovej sezóne 2022/23 zaznamenal Asensio 9 gólov a 6 asistencií za približne 1400 minút a 12 gólov a 8 asistencií vo všetkých súťažiach (2233 minút).

To je v priemere jeden gólový príspevok každých 112 minút. Brahim strelil 7 gólov a pridal rovnaký počet asistencií za 2 684 minút (účasť pri góle každých 192 minút).

Dôvody rozdielu v počte gólov treba vidieť v počte šancí, ako poznamenali analytici MARCA. Asensio mal priemer 3,6 striel za 90 minút a priemerná vzdialenosť streleckého pokusu bola 22 metrov. Brahim mal šancu v priemere 1,4-krát na stretnutie. Je ľahké vidieť, že bývalý hráč Milána bude musieť nevyhnutne trochu upraviť svoj štýl hry, aby sa vyrovnal Marcovi.

Brahim namiesto toho ponúka niečo iné. Z hľadiska vývoja hry to vyzerá určite lepšie. V tejto sezóne urobil 121 prienikových prihrávok a 40 do súperovej šestnástky.

Pre porovnanie, Asensio dosiahol skóre 70 a 26. Andalúzčan je na tom lepšie aj v kľúčových prihrávkach (18 ku 12). O niečo lepšie sa mu darí aj z hľadiska získaných lôpt – 0,5 za 90 minút v porovnaní s 0,3 pre Asensia.

Brahim a Asensio sú rozhodne odlišní hráči a zlomok dostupných čísel to len potvrdzuje. Real Madrid prišiel o solídneho náhradníka, ktorý dával góly. A čo tým získa? Zatiaľ môžeme len špekulovať, no odpoveď bude známa najskôr v priebehu budúcej sezóny.

zdroj: marca.com