Domov Novinky BLOG: Chýba Morata a góly v posledných minútach

BLOG: Chýba Morata a góly v posledných minútach

La Liga v podaní Realu Madrid v novej sezóne: vonku dve výhry, šesť bodov, skóre 6:1. Doma dve remízy, jedna prehra, skóre 3:4, dva body. Postavenie v tabuľke po piatich kolách – siedme miesto s ôsmimi bodmi. Po skvelom začiatku sezóny, zisku dvoch Superpohárov – európskeho aj španielskeho – očakávali fanúšikovia bieleho baletu po piatom kole viac bodov a vyššie postavenie v tabuľke. Hlavne v domácom prostredí. Dva získané body z deviatich možných je málo. Kde sa stala chyba?

Biely balet ani na tretí pokus v novej sezóne najvyššej španielskej súťaže na domácom trávniku nebodoval naplno. Naozaj nevídaná vec. Veď niečo podobné sa stalo bielemu baletu naposledy v sezóne 1995/1996, keď skončil až na šiestom mieste a chýbal v pohárovej Európe. Keď sa pozrieme na mená jednotlivých súperov, strata dvoch bodov s Valenciou by sa ešte dala pochopiť. Veď tento súper Realu Madrid v lige nesedí. Určite si všetci spomeniete na minulú sezónu – v domácom prostredí rozhodol pár minút pred koncom Marcelo a priblížil nás k zisku ligového titulu, prvého po piatich rokoch. Remíza s Levante bola absolútne nečakaná, Real mal viac z hry, ale tento duel do víťazného konca dotiahnuť nedokázal. No a nakoniec Betis Sevilla, s ktorou Los Blancos, už aj s Ronaldom, stratili všetky body. Minulý rok musela nad týmto súperom rozhodnúť až hlavička Ramosa z 82. minúty (2:1). Vtedy tiež skóroval Sanabria, muž, ktorý včera rozhodol o víťazstve svojho tímu. Včera biely balet to šťastie nemal. Na domácom trávniku v lige prvýkrát padol. A na nulu!

Real začal s očakávanou jedenástkou. V útoku sa prvýkrát v tejto sezóne predstavil Ronaldo, ktorému vypršal štvorzápasový trest za incident z prvého zápasu o španielsky Superpohár. Prvá veľká šanca sa zrodila už v tretej minúte a mali ju hostia – neskorší hrdina Sanabria už prekonal Navasa, ale na bránkovej čiare na radosť všetkých zachránil biely balet od gólu Carvajal. Aspoň tu vynikol v dobrom svetle. Bohužiaľ, nebol to od neho včera výkon, na aký sme od neho zvyknutí. „Zviditeľnil“ sa aj neskôr, keď hodil úplne zle aut, ktorý pristál na kopačke hosťujúceho hráča, našťastie, nič z toho v obrane zatiahnutí hostia nevyťažili. Mnohí fanúšikovia sa pred sezónou určite potešili, keď odišiel Danilo. Ich radosť však nebola oprávnená. Brazílsky obranca si vždy zastal svoje miesto, aj keď sa drobným chybičkám nevyhol. Lenže keď bolo treba, tak vždy zaskočil a Dani si tak mohol oddýchnuť. V tejto sezóne slovo oddych nepozná. Je jediným hráčom zo Zidanovej družiny, ktorý odohral plnú minutáž vo všetkých deviatich zápasoch. A zrejme to sa najväčšou mierou zaslúžilo o jeho menšie výkyvy vo včerajšom zápase. Ďalším ľavým obrancom je Achraf Hakimi. Ten však nebol na zápas ani len nominovaný. Núka sa aj Nacho, ktorý vie zaskočiť prakticky kdekoľvek. Viac sa však na túto stranu hodí typicky pravý obranca. Taký, akým bol Danilo.  Trojica Marcelo, Ramos a Varane podala štandardný výkon, nikto z tejto trojice sa väčšej hrúbky nedopustil. Prvý menovaný však musel odísť z trávnika dvadsať minút pred koncom, zrejme pôjde o menšie zranenie.

V stredovej formácií Kroos – Casemiro – Modrič – Isco podal najlepší výkon Chorvát. Opäť sa bola radosť naňho pozerať. V rozpätí 16. a 21. minúty mohol dokonca dvakrát rozvlniť sieť za brankárom hostí Adánom, ani jedna z dobrých príležitostí sa však neujala. Za zmienku stojí aj 42. minúta, keď krásne našiel Isca, s jeho zakončením si výborne poradil brankár Betisu. Isco bol zrejme výkonom najslabším z tejto štvorice, už zahral aj lepšie zápasy. Ani Casemiro nemal včera svoj deň. Kroos zahral tradične dobre, opäť mohol aj skórovať.

Čo sa týka útočníkov, Ronaldo mal vo včerajšom zápase veľa možností na skórovanie, ale ani jednu nepremenil. V desiatej minúte to skúšal pohotovo pätičkou, v 28. minúte strelou spred šestnástky a aj pred odchodom do šatní, kde sa skôr núkala prihrávka lepšie postaveným spoluhráčom ako priame ohrozenie brankára. Aj v druhom polčase zahodil viaceré tutovky – najskôr sa v dobrej pozícii pošmykol, potom od Balea dostal krásnu prihrávku, ale ani táto šanca neskončila v bráne. Keď sme už pri Baleovi, jeho pätička v 76. minúte po Vázquezovom centri sa mohla stať gólom roka, ale Adán ju vytesnil na žrď. Bale včera odohral ten lepší zápas, bol aktívny, pripravoval šance, ale na gól to nestačilo. Sám Ronaldo mal za zápas viac ako desať striel, čo svedčí o tom, na koho sa vpredu hralo. Čím bol bližšie koniec zápasu, tým bol biely balet nervóznejší a nakoniec po protiútoku hostí prišiel o všetky body. Prehral teda zbraňou, ktorou rozdával KO v minulom ročníku on – gólom v posledných sekundách zápasu.

Kde treba teda hľadať príčinu neúspechu? Čo bolo potrebné na to, aby aspoň jedna z množstva šancí skončila za Adánom? Žeby sa odpoveď ukrývala v nadpise tohto článku?

V minulom ročníku sa biely balet konečne dočkal zisku ligového titulu, ktorý vyhral naposledy Jose Mourinho v roku 2012. O tri body prevýšil svojho rivala z Barcelony. Opäť sa potvrdilo, že bojovať o titul bude treba až do posledného kola. Veď aj sezónu predtým mala Barca pred Realom náskok už 12 bodov a nakoniec ho vyhrala horko-ťažko o jeden jediný. Samozrejme, je za nami len päť kôl a robiť závery je absolútne neprofesionálne. Pre porovnanie, minulú sezónu sme boli po piatom kole v inej situácií – so ziskom trinástich bodov za štyri výhry a jednu remízu sme kraľovali ligovej tabuľke. A keď sme už v minulej sezóne, práve vo vyrovnaných zápasoch, ktoré vyzerali, že sa už skončia remízou, prišiel gól v posledných minútach alebo sekundách. To je práve to, čo nám v týchto zápasoch chýbalo. A druhá vec je, že v tomto ročníku trpíme v koncovke. Veď si zaspomínajte na domáci súboj s Valenciou, v ktorom zahodil Benzema hádam päť gólových tutoviek. Včera to isté deja vu prežil Ronaldo. V minulom ročníku dokázal zápasy rozhodovať muž, ktorý už nie je členom rodiny bieleho baletu – Álvaro Morata, ktorého odchod v lete nahneval fanúšikov. Biely balet už žiadneho útočníka do svojho mužstva nepriviedol.

Teraz sa poďme pozrieť bližšie na vyrovnané zápasy v La Lige 2016/2017 a to, ako sa skončili:

2. kolo – Real Madrid 2:1 Celta Vigo – Morata strelil úvodný gól, rozhodol Kroos deväť minút pred koncom

9. kolo – Real Madrid 2:1 Athletic Bilbao – Morata strelil víťazný gól sedem minút pred koncom

14. kolo – FC Barcelona 1:1 Real Madrid – Ramos vyrovnával v 90. minúte

15. kolo – Real Madrid 3:2 Deportivo La Coruňa – skóre otvoril v 50. minúte Morata a v poslednej sekunde rozhodol o víťazstve po Kroosovom rohu Ramos

24. kolo – Villarreal 2:3 Real Madrid – biely balet prehrával už 2:0, víťazstvo nám zabezpečil sedem minút pred koncom Morata

27. kolo – Real Madrid 2:1 Betis Sevilla – o víťazstve rozhodol hlavou deväť minút pred koncom Ramos

30. kolo – Leganes 2:4 Real Madrid – v tomto zápase exceloval Morata, ktorý dal hetrik a jeden gól pridal James

32. kolo – Sporting Gijón 2:3 Real Madrid – prvý gól dal Isco, druhý Morata a o víťazstve rozhodol v poslednej minúte druhým gólom Isco

34. kolo – Real Madrid 2:1 FC Valencia – o víťazstve bieleho baletu rozhodol štyri minúty pred koncom Marcelo

Tu máme príklady zápasov, v ktorých dokázal biely balet niečo so zápasom urobiť v posledných minútach. Vo vyrovnaných zápasoch bol dôležitým mužom okamihu Álvaro Morata, ktorý sa dokázal strelecky presadiť až osemkrát. Odchovanec bieleho baletu sa však rozhodol z Realu v lete odísť, nevedel sa zmieriť s úlohou náhradníka. A niet sa mu čo čudovať. Pri svojej kvalite a počte strelených gólov si určite zaslúžil väčší čas na ihrisku. Odohral takmer dvojnásobne menší počet minút ako Benzema, ale strelil len o jeden gól menej. Aj to svedčilo o jeho inštinkte gólovo udrieť. A to bielemu baletu v troch domácich ligových zápasoch novej sezóny chýbalo. Šancí si vypracuje veľa, ale nedokáže premeniť aspoň jednu, ktorá by úplne zmenila dej zápasu.

Suma sumárum, gólový inštinkt Álvara Moratu vo vyrovnaných zápasoch a góly v poslednej desaťminútovke duelov – vďaka týmto dvom atribútom sme dokázali v minulej sezóne bodovať. V prvých troch domácich zápasoch sa nám naplno nepodarilo bodovať ani raz. Určite však netreba zúfať, La Liga je ešte celá pred nami a veľký počet bodov v hre. Veď ako sme sa presvedčili v posledných sezónach, o titule sa rozhoduje až v záverečných kolách.  Hrdí, keď sa vyhráva, verní, keď sa prehráva.