Domov Novinky Arthur Johnson: Prvý tréner Realu Madrid – aké boli jeho úspechy?

Arthur Johnson: Prvý tréner Realu Madrid – aké boli jeho úspechy?

Autor: Administrátor
7 komentárov

Meno Arthur Johnson je veľmi úzko späté s históriou Real Madrid. Možno v dôsledku mnohých úspešných trénerov a osobností, ktoré v histórií klubu dosahovali konzistentné úspechy, sa nedostane uznanie osobnostiam, ktoré si to právom zaslúžia. Práve do tejto kategórie môžeme zaradiť príbeh Angličana narodeného v Írskom Dubline, ktorý sa stal prvým trénerom Realu Madrid.
 
V článku sa dozviete:

  • Kto bol prvým trénerom Realu Madrid
  • Aká bola jeho futbalová kariéra ako hráča
  • O trénerských úspechoch
  • Zaujímavosti a štatistiky
  • O jeho vplyve na futbal

 

Rubrika Trénerské legendy

Vážení členovia, fanúšikovia a pravidelní čitatelia Halamadrid.sk, týmto by sme vám chceli predstaviť novú rubriku s názvom Trénerské legendy. V rámci uvedenej rubriky budú v pravidelnom čase publikované na našej stránke články o najúspešnejších tréneroch Realu Madrid. Každý jednotlivý článok bude venovaný vždy jednému trénerovi, v ktorom sa dozviete zaujímavé životopisné informácie, ale aj informácie o jeho trénerských a hráčskych úspechoch. Veríme, že sa vám bude naša rubrika páčiť, a získate týmto spôsobom ešte väčší prehľad o historickom vývoji klubu. V našom prvom článku si pripomenieme prvého trénera Realu Madrid Arthura Johnsona.
 

Kto je Arthur Johnson?

Arthur Johnson sa narodil 31. augusta v roku 1878 v čase, keď Írsko bolo súčasťou Veľkej Británie. Jeho celé meno je Arthur Vere Scott Johnson. Podľa niektorých zdrojov sa sám označoval za Angličana, aj keď sa narodil v Dubline. Najskôr sa presťahoval do Španielska za prácou a nakoniec sa zamestnal v strojárenskej firme v Madride, približne okolo roku 1900, v rámci ktorej pomohol vybudovať prvý kanalizačný systém mesta.
Okrem toho, že ide o dôležitú postavu v histórií klubu, ktorý bol nielen úspešný ako hráč ale i tréner, existuje o ňom len veľmi malé množstvo informácií, ktoré sú verejne dostupné. Dokonca i na oficiálnej webovej stránke klubu nie je možné o ňom nájsť samostatnú rubriku, ktorá by bola venovaná iba jemu a jeho odkazu, ktorý zanechal v klube.
Zároveň bol to práve Johnson, ktorý navrhol, aby hráči Realu Madrid nosili dresy v bielych farbách s modrými ozdobami. Jeho prístup bol veľmi odlišný od jeho spoluhráčov. Inšpiráciou pre takýto výber farby a ozdobných prvkov mu bol jeho predchádzajúci tím, v ktorom pôsobil – Corinthian F.C. založený v roku 1882.
Arthur Johnson pokračoval aj vo výbere farebných prvkov v priateľských ale aj v oficiálnych zápasoch. Navrhol, aby sa na dresoch v priateľských zápasoch zobrazovali diagonálne čiary na bielom podklade a v prípade oficiálnych zápasov by mali hráči nosiť biele dresy ale s čiernymi ponožkami. To bol historický moment, vďaka ktorému Real Madrid od svojho založenia začal používať na dresoch bielu farbu.
V tom čase boli dôležitou súčasťou dresov aj látkové čiapky, ktoré takisto navrhol Johnson, a podľa neho museli byť tmavo modré. Práve striktný výberu farieb na dresoch, a to paradoxne aj napriek tomu, že španielsky veľkoklub Real Madrid založili obchodníci s odevmi, pôsobí na prvý pohľad ako nedostatok predstavivosti pri výbere farieb dresov.
Naopak, klub od prelomu storočí a počas vývoja úspešnej histórie sa biele dresy výrazne nemenia a zachovávajú si dominantnú bielu farbu v prípade domáceho prostredia. A práve jednoduchosť a prísny kódex obliekania v podobe bielej farby bol akýmsi pokusom zo strany Arthura Johnsona aplikovať organizovanosť a disciplínu do tímu Realu Madrid.
V čase, keď sa Johnson presťahoval do hlavného mesta bol futbal v celej krajine stále ešte iba v plienkach. Bolo to obdobie, v ktorom sa ani rozhodcovia nezhodli na jednotných pravidlách futbalu. Každý jeden mal svoje vlastné pravidlá a to si vyžadovalo rozhodnutie, ktoré navždy zmenilo dejiny futbalovej hry. Niektoré zdroje uvádzajú, že v tom čase hráči stratili veľa času pitím a fajčením. Futbalový brankár dokonca sedával na stoličke pred bránkovou čiarou, pil limonádu a relaxoval až dovtedy, dokým naňho hráči súpera nezaútočili. Keď sa tak stalo, údajne, odhodil stoličku za čiaru a začal sa sústrediť.
V snahe zlepšiť správanie svojho tímu a hru všeobecne, Johnson napísal štyri princípy hry, ktoré by sa dali označiť ako základné pravidlá pre zlepšenie hry. Vtedajšie športové noviny Heraldo del Sport uverejnili 22. marca 1902, dokument s názvom „Pokyny pre dobrý rozvoj futbalu“, v ktorom sa pokúsil Arthur Johnson zaviesť systematické pravidlá do vtedajšieho archaického futbalu bez systému a ktoré vyjadril v takomto znení:
 

  1. „Zápas by sa nemal začať, pokiaľ si každý tím nezvolí svojho rešpektovaného šéfa, ktorý bude zodpovedať za výber hráčov do svojho tímu, ako to bude považovať za vhodné. A to najmä z toho dôvodu, aby sa zabránilo prehnaným diskusiám, ktoré v súčasnosti existujú.“

 

  1. „Hráči by mali vždy hrať na rovnakej pozícií a nikdy by ju nemali navzájom meniť. Hlavnou výhodou tohto pravidla je, aby každý hráč poznal úlohu spoluhráčov a mohol tak tímu pomôcť v nebezpečných situáciách. Systém, používaný v súčasnosti, keď hráči menia svoje pozície, nie je futbal.“

 

  1. „Hráči by mali používať väčšiu vynaliezavosť a obratnosť pri navrátení lopty späť na ihrisko. Predovšetkým kvôli tomu, aby sa dokončenie zápasu nepreťahovalo na dve alebo tri hodiny, a ktoré potom pozostávajú z rozprávania a fajčenia.“

 

  1. „Väčšia pozornosť by sa mala zamerať na tímovú hru, pretože v danom momente je nápadná jej neprítomnosť.“

 

Arthur Johnson ako hráč  

Ešte predtým ako sa Arthur Johnson presťahoval do hlavného mesta Španielska bol amatérskym futbalistom s bohatou kariérou a mnohými skúsenosťami. Hral ako brankár, útočník a stredný záložník. Dokonca, údajne v jeho začiatkoch amatérskej kariéry hral za slávny anglický klub Corinthian F.C., hoci jeho oficiálne záznamy pôsobenia v tomto klube nie sú verejne dostupné.
Keď sa Johnson pripojil ku Realu Madrid ako nový hráč, veľmi rýchlo sa stal kľúčovou osobnosťou tímu. To zaujalo pozornosť nielen ostatných hráčov ale aj vedenia klubu či priateľov Arthura Johnsona. Bývalý a zároveň prvý prezident klubu Julián Palacios o ňom povedal, že Angličan bol: „jediný, kto vedel, čo robí, bol veľmi milý chlapík, ale hru bral veľmi vážne“. Naproti tomu jeho španielsky kamarát o ňom povedal: „O hre vie viac, ako ktokoľvek iný“.
Vo veku 24 rokov bol Johnson jeden z najstarších hráčov v tíme. V tom čase bol priemerný vek hráčov mužstva iba 19 rokov. Medzi začínajúcimi nováčikmi bol aj 16-ročný bývalý prezident klubu a zároveň prvý hráč francúzskej národnosti, ktorý hral za Real Madrid – Pedro Parages, ktorého si vzal pod svoje krídla práve Johnson a učil ho základy a pravidlá futbalu.
Postupom času sa Johnson stal kapitánom mužstva a naďalej mal veľký vplyv na celý tím. Práve 13. mája v roku 1902 už ako 23-ročný viedol Real Madrid na prvý oficiálny zápas proti svojmu odvekému rivalovi FC Barcelona v súťaži Coronation Cup, ktorý bol predchodcom španielskeho pohára Copa del Rey. Real bohužiaľ podľahol Barcelone 3-1, ale práve v tomto zápase strelil Johnson svoj prvý gól a zároveň oficiálne prvý gól Realu Madrid ako takého.
Jeho hráčska kariéra v Madride bola vo veľkej miere poznačená inštitucionálnou krízou. Aj vďaka nej v roku 1904 bol klub nútený spojiť sa s iným madridským klubom Moderno Foot-Ball Club, po odchode viacerých kľúčových hráčov, ktorí prešli do Españolu Madrid. Tento trend pokračoval niekoľko rokov až do príchodu Johnsona ako budúceho trénera klubu.
Údajne Johnson z klubu odišiel v roku 1905 až do roku 1909/1910. Práve v týchto rokoch Real Madrid zaznamenal svoje prvé úspechy. Niektoré zdroje uvádzajú, že sa vrátil do Spojeného kráľovstva za prácou, čo nebolo v tom čase u amatérskych futbalistov neobvyklé, ale aj vzhľadom na to, že sa Johnson oženil v apríli roku 1902. Po piatich rokoch sa ale do klubu vrátil, ako hráč zavesil svoje kopačky na klinec a stal sa prvým oficiálnym trénerom kráľovského veľkoklubu.
 

Trénerská éra Arthura Johnsona

Úspechy Johnsona v desaťročnom pôsobení v klube neboli z hľadiska herných výsledkov úplne najvydarenejšie. Najmä voči Baskickým a Katalánskym súperom boli poznačené frustráciou z neúspechu a početným prehrám, ktoré rezonovali nielen u manažéra ale aj malej fanúšikovskej základne.
V roku 1912 sa Real Madrid presťahoval na maličký štadión O’Donnell s kapacitou 5000 fanúšikov. Zatvorili ho v roku 1923. Práve presťahovanie na tento štadión vnieslo do klubu anglickú príchuť, ktorá bola v tom čase už dávno prítomná. Johnson bol kľúčovou postavou v klube, ktorý dohliadal aj na príchod výborných hráčov. Práve jeho skvelé pozorovacie schopnosti priviedli do tímu budúceho prezidenta Santiaga Bernabéua, po ktorom je zároveň pomenovaný aj štadión klubu.
Napriek tomu, ako tréner vyhral v roku 1917 jedenkrát španielsky pohár Copa de la Coronación (Copa del Rey) a päťkrát Regionálne majstrovstvá, ktoré boli v tom čase historickým predchodcom súčasnej La Ligy.
 

Záver

Po zavesení futbalových kopačiek na klinec v roku 1910, zostal Johnson v Reale Madrid trénerom dlhú dekádu až do roku 1920. Niektoré neoficiálne zdroje tvrdia, že práca ho znova prinútila odísť do zahraničia. Kvôli práci pre chemickú spoločnosť začal cestovať z Madridu do 11 kilometrov vzdialeného Camino de Valverde pre chemickú spoločnosť so sídlom v Liveproole. Ku koncu desaťročia sa nakoniec odsťahoval práve na Merseyside. Zomrel na zápal pľúc v roku 1929 vo veku iba 50 rokov.
 
Arthur Johnson je spomedzi 27 zahraničných trénerov Realu Madrid jeden z najdlhšie pôsobiacich trénerov v histórií klubu. Až do dnešného dňa, od založenia klubu v roku 1902 za obdobie 117 rokov viedol Real Madrid dlhšie iba jeden tréner. Bol ním Miguel Muñoz, ktorý viedol Real v rokoch 1960-1974 dlhých 14 rokov. Hoci počet trofejí Johnsona nie je taký vysoký ako u Muñoza, jeho vplyv na klub bol nespochybniteľný.

Bol to práve rodák z Dublinu, ktorý zadefinoval ikonickú a legendárnu bielu farbu dresov, ktorá prispela k prezývke Los Blancos, a zároveň pred viac ako sto rokmi vytvoril jednoduché pravidlá o tom, ako by sa mal hrať futbal.  Práve vďaka jeho prítomnosti a vplyvu na začiatku formovania identity klubu, si zaslúži oveľa väčšie uznanie, ako sa mu v súčasnosti dostáva.
 

Arthur Johnson v skratke:

Narodenie: *1878, Dublin – †1929, Neznáme
Trénerské pôsobenie: 1910-1920 / Pozícia: Stredný záložník, brankár / tréner
Úspechy:
Ako hráč: Copa del Rey (1905, 1906, 1907, 1908); Regionálne majstrovstvá (1905, 1906, 1907, 1908, 1910)
Ako tréner: Copa del Rey (1917); Regionálne majstrovstvá (1913, 1916, 1917, 1918, 1920)
Ostatné kluby: Corinthian F.C. (hráč), Atlético Bilbao (tréner)
Zaujímavosti: 2. najdlhšie pôsobiaci tréner v histórií klubu
 
 
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Arthur_Johnson_(footballer,_born_1879)
http://www.realmadridnews.com/arthur-johnson-real-madrid-first-manager-1518
https://mircea21dominte.wordpress.com/2013/05/09/real-madrid-has-english-roots/
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Real_Madrid_C.F._managers
https://memim.com/arthur-johnson-manager.html
https://issuu.com/inmadrid/docs/1205_inmadrid_may_2012_issue
https://thesefootballtimes.co/2019/02/21/arthur-johnson-the-irishman-who-taught-real-madrid-how-to-play-football/

Subscribe
Notify of
7 Komentárov
Staršie
Novšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

7
0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x