Domov Novinky Ancelotti bojuje o skutočný herný čas

Ancelotti bojuje o skutočný herný čas

V Španielsku sa hrá v priemere len 51:59 minúty a stále viac trénerov sa na to sťažuje.

Minulý týždeň Carlo Ancelotti, tréner Realu Madrid, ktorý nie je zvyknutý vyslovovať svoje sťažnosti v tlačovej miestnosti, zanechal odkaz pre médiá.

„Myslím si, že čas pri zranení je osobným úsudkom rozhodcu… Nemám čo dodať. Je to osobný úsudok a je pravda, že všetci chceme zápasy s dlhším hracím časom. Myslím si, že v konečnom dôsledku by recept na efektívny hrací čas mohol byť krásny na celkové zlepšenie futbalu,“ povedal Ancelotti.

Talian hovorí s plnou znalosťou faktov, keďže trénoval tímy ako Everton, Miláno, Bayern a Paríž Saint-Germain vo všetkých hlavných ligách.

V skutočnosti, ak vyhrá La Ligu v tejto sezóne s Realom Madrid, bude vôbec prvým trénerom, ktorý vyhral všetkých päť titulov v hlavných európskych ligách.

Ak sa však budeme držať posolstva Carletta, Talian požiadal o viac hracieho času a pravidlo, aby sa pokúsil zvýšiť skutočný hrací čas v zápasoch.

Ancelotti má pravdu, pretože údaje potvrdzujú, že ligou s najmenším skutočným hracím časom v zápasoch je La Liga.

Trend, ktorý nie je nový a v každej ďalšej sezóne rastie. Podľa najnovšej správy CIES sa ukázalo, že španielska prvá aj druhá liga sú súťaže, v ktorých sa odohralo najmenšie percento efektívneho hracieho času.

Zatiaľ čo v anglickej Premier League je tento podiel 64 %, v talianskej Serie A 63 % a v Bundeslige 62 %, v La Lige je to menej ako 60 % a v Segunda División je to približne 55 %.

Vyjadrenie v minútach je nasledovné 51:59 minút reálnej hry v La Lige v porovnaní s 56:07 vo francúzskej Ligue 1, 54:52 v Premier League, 54:01 v Serie A a 52:48 v Bundeslige.

Tieto údaje viedli k požiadavke pridať ďalšie minúty navyše, aby sa zvýšil skutočný herný čas a jeho percento. Ale napriek tomu je hra v Španielsku stále veľmi krátka. Je pozoruhodné, že štyri ligy, kde sa hrá najviac minút, sú ligy zo severnej Európy (Švédsko, Holandsko, Fínsko a Dánsko), kde latinský štýl hry ustupuje otvorenej a priamej hre Škandinávcov.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je problémom počet prerušení v zápase, ktorý je približne rovnaký ako v iných ligách či súťažiach ako napríklad Liga majstrov.

Súvisí to s časom, ktorý v Španielsku potrebujú na obnovenie hry po každom prerušení hry a ktorý môžu rozhodcovia skrátiť.

Kým v La Lige trvá obnovenie hry po jednom prerušení hry (34,9) 35 sekúnd, v Lige majstrov sa hra obnoví po 31 sekundách. Takmer štyri sekundy, ktoré ak vynásobíme 27, čo je počet faulov na zápas, dostaneme stratu 108 sekúnd. Alebo inými slovami, jedna minúta a 48 sekúnd prerušenej hry. A to len pri fauloch.

Hru však neprerušujú len fauly. Patria sem aj vhadzovania, strely na bránku, striedania, starostlivosť alebo stiahnutie zranených hráčov, úmyselné naťahovanie času, karty, povolené zdravotné prestávky, prestávky na hydratáciu, zdržania spôsobené systémom VAR…

To všetko prispelo ku klesajúcemu trendu reálne odohratého času zápasov La Ligy. V sezóne 2016/17 sa hralo 54 minút a 30 sekúnd na zápas, v ročníku 2017/18 – 54:18.

Príchod systému VAR viedol k poklesu na 53 minút a osem sekúnd s vrcholom v sezóne 2019/20 na 51:59. V minulej sezóne, s pridávaním viac minút v nadstavenom čase, sa skutočný hrací čas zvýšil na 52 minút a 56 sekúnd.

OPTA tiež vykonala zaujímavú analýzu ligy podľa tímov, vrátane tých, ktoré mali najdlhší hrací čas a tých, ktoré mali najkratší.

Niečo, čo nepochybne súvisí so štýlom hry tímov. Zápasy, na ktorých sa Barcelona zúčastňuje, sú tie s najvyšším percentom odohraných zápasov, ktoré dosahujú 61,75 % z celkového počtu (59 minút a 45 sekúnd).

Štýl Xaviho hry je držať loptu čo najviac, a to umožnilo Kataláncom držať loptu v priemere 38,24 minúty. Za Barcelonou sú Real Madrid (60,70 %, 57:52), Villarreal (59,97 %, 56:51) a Atlético (55,5 %, 55:44).

Medzi tímy, ktorí hrajú menej hracieho času vo svojich hrách, sú Alavés (50,96 %, 49:33), Granada (49,58 %, 48:38) a Getafe (49,46 %, 47:20).

Zatiaľ čo tí najaktívnejší strácajú takmer pol hodiny skutočnej hry, tým najmenej proaktívnym sa darí držať loptu mimo hry takmer polovicu hry. Stretnutím s najmenším množstvom reálneho hracieho času bola hra Eibar versus Getafe, v ktorej sa hralo iba 37 minút a 32 sekúnd.

Ancelotti však nie je v tejto krížovej výprave sám. Svoje obavy zdieľal aj Manuel Pellegrini: „Španielska liga je najpomalšia v Európe a rozhodcovia nemôžu dovoliť premrhať toľko času. Toto nie je show, na ktorú sa ľudia prídu pozrieť.‘

zdroj: elconfidencial.com