Domov La Fábrica Akadémia Európy

Akadémia Európy

Real Madrid je najlepším klubom, ktorý produkuje hráčov v piatich najsilnejších ligách v Európe.

Autor: Marek Varga
0 komentár

Futbalové observatórium CIES uvádza, že 44 hráčov vychovaných v La Fábrice hrá v európskej elite. Od roku 2009 Los Blancos zarobili viac ako 395 miliónov eur na transakciách zahŕňajúcich domácich hráčov.

„Máme najlepšiu akadémiu na svete. Vedieme rebríček akadémií, ktoré dodávajú najviac hráčov do piatich najsilnejších líg, dvanásť našich tímov vyhralo ligový titul.“

Takto sa Florentino Pérez chválil silou La Fábricy na valnom zhromaždení, ktoré sa konalo 11. novembra. Toto vyhlásenie bolo založené na analýze vykonanej CIES Football Observatory.

Štatistický úrad zverejnil správu o najlepších kluboch sveta trénujúcich mladých hráčov a na čele rebríčka bol Real Madrid. V súčasnosti hrá 44 hráčov z Valdebebas v piatich najväčších ligách v Európe.

Takýmto číslom sa nemôže pochváliť žiadny iný klub. Za nimi sú Barcelona (40), Olympique Lyon (31) a Valencia (29). Madridská La Fábrica sa tak môže s čistým svedomím označiť za najlepšiu akadémiu v Európe.

CIES vysvetľuje drobným písmom: „Akadémie, ktoré sa brali do úvahy sú tie, v ktorých hráči strávili aspoň tri roky vo veku od 15 do 21 rokov (vrátane sezón, v ktorých oslávia 15. a 21. narodeniny).“

Toto sú tiež oficiálne kritériá prijaté UEFA. Preto sa v tomto type klasifikácie objavuje malá hviezdička. Investície z minulosti, ako je Marcelo, alebo tie súčasné, ako Vinícius a Rodrygo (Fede Valverde z tohto rebríčku vypadne kvôli sezóne, ktorú strávil na hosťovaní v Deportivo La Coruña), a dokonca aj tie budúce, ako napr. ako Endrick, bez ohľadu na to, či sa stanú členmi akadémie alebo nie, spĺňajú tieto podmienky.

Podstatou takejto akcie je zamerať sa na mladé, začínajúce talenty skôr, ako ich potenciál naplno rozkvitne. Súčasný káder prvého tímu okrem dvojice spomínaných brazílskych útočníkov tvoria Fran García, Dani Carvajal, Lucas Vázquez, Nacho a Nico Paz, ktorý zatiaľ nehrá hlavnú rolu, keďže je stálicou Castilly, ale ktorý už začína prejavovať záblesky svojho výnimočného talentu na seniorskej úrovni (debutoval v zápase proti Brage a opäť dostal šancu proti Valencii). Joselu odohral v rezervnom tíme iba dve sezóny (2010-2012), takže sa s ním tiež nepočíta.

Ísť s La Fábricou do sveta nezaručuje úspech, no pomáha. Buď v prvom tíme Realu, čo je oveľa ťažšia úloha, alebo mimo Santiago Bernabéu.

Diamanty vyleštené vo Valdebebas ako Sergio Arribas, Carlos Dotor, Antonio Blanco a Rafa Marín si užili svoj debut v Primera División s Almeríou, Celtou a Deportivo Alavés, rovnako ako minulý rok Miguel Gutiérrez, jeden z kľúčových hráčov Girony, ktorá vedia tabuľku La Ligy, či Mario Gila, ktorý si odskočil z Castilly do Lazia.

Okrem toho sú tu Borja Mayoral (Getafe), Achraf Hakimi (PSG), Víctor Chust (Cádiz), Sergio Reguilón (Manchester United), Óscar Rodríguez (Getafe), Marcos Llorente (Atlético), Raúl de Tomás (Rayo), Álvaro Morata (Atlético), Diego Llorente (Rím) a Pablo Sarabia (Wolverhampton). To sú len niektoré mená z dlhého zoznamu, ktorý zahŕňa 44 hráčov, no nezahŕňa hráča ako Martin Ødegaard. Nór prišiel do klubu ako 15-ročný, napokon ako 23-ročný odišiel do Arsenalu a v klubovej kase po sebe zanechal 40 miliónov eur. Medzi mnohými hosťovaniami stihol len dve a pol sezóny v drese Los Blancos, kým dosiahol plnoletosť.

Cantera, ak nie je oporou prvého tímu, je najlepším liekom v časoch ekonomických ťažkostí. La Fábrica je skutočná baňa. Od roku 2009 zarobil Real Madrid predajom hráčov až 395,05 milióna eur. Veľké prestupy ako rekordný prestup Moratu do Chelsea za 80 miliónov eur, Achrafa do Interu za 40 miliónov eur, Reguilón a Marcos Llorente do Tottenhamu a Atlética za 30 miliónov eur a Jesé Rodríguez do PSG za 25 miliónov eur v roku 2016. Prispeli a naďalej plnia madridskú kasu aj ďalšie, skromnejšie transakcie.

Niektoré z týchto operácií môžu byť stále ziskové. Patria sem aj vyššie spomínané prípady Arribasa, Blanca a Dotora. Real Madrid stále vlastní 50% ich práv. To znamená, že ich môže získať späť za polovičnú cenu, ktorú ponúka ktorýkoľvek iný klub, alebo v prípade prestupu dostane klub polovicu sumy. Win-win situácia.

Okrem množstva sformovaných hráčov vyčnieva kráľovský tím aj svojou kvalitou. V paralelnej štúdii k tej, ktorá bola prezentovaná na začiatku, CIES hodnotil úroveň minút odohraných týmito hráčmi. Nazývajú to „equity experience“.

Zjednodušene povedané, zápas La Ligy nemá rovnakú hodnotu ako zápas Ligy majstrov. Podobne aj minúty v Európskej lige majú inú hodnotu ako minúty v Európskej konferenčnej lige. Ide o logický a opodstatnený pokus o zváženie dôležitosti jednotlivých súťaží, v ktorých sa Real opäť ukázal ako bezkonkurenčný.

Barcelona a Lyon opäť dopĺňajú pódium (druhé a tretie miesto), hoci v tomto hodnotení je PSG na štvrtom mieste a Athletic a Valencia dopĺňajú prvú šestku, v ktorej sú až štyri španielske tímy.

Nico Paz, Gonzalo García, Mario Martín, Álvaro Rodríguez, Manuel Ángel a Rafael Obrador vstupujú na scénu. Európa si už mädlí ruky.

zdroj: as.com

Subscribe
Notify of
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Načítať všetky komentáre

Odporúčame

0
Tu môžete pridať komentár, nech sa páči...x