Paco Buyo

Jeho celé meno je Francisco Buyo Sanchéz, ale známejší je pod menom Paco Buyo. V bráne Realu Madrid chytal dlhé roky a stal sa legendou tohto klubu. Narodil sa 13. januára 1958 v mestečku Betanzos. V štrnástich rokoch zakotvil v Ural CF. Tréneri v ňom videli talent medzi troma tyčmi, ale sám Buyo nevedel, kde bude jeho pozícia. Rád hrával aj na pozícii pravého záložníka.

 

Nakoniec sa rozhodol, že bude nastupovať výlučne na poste brankára a urobil tak skvelé rozhodnutie. Prestúpil do väčšieho klubu, Betanzos FC a po dvoch rokoch pôsobenia v tomto klube, prestúpil do druholigového tímu – Mallorca. Roky 1975-80 boli, ako tvrdí sám Paco, roky driny a odriekania si, pretože chcel všetkým ukázať, aký je kvalitný brankár. V roku 1976 prestúpil do rezevného tímu Deportiva La Coruňa a tá ho poslala na ročné hosťovanie do SD Huesca.

 

V sezóne 1980/81 už nastupoval ako 22-ročný v prvej španielskej lige. Keď sa vrátil z hosťovania, prakticky skoro neodohral ani jeden zápas, čo mu neprospievalo. Vyhliadol si ho vtedajší tréner Sevilly Miguel Muňoz. V novom klube sa ukázal v dobrom svetle a stal sa stálou jedničkou až do doby, kedy prestúpil. Odohral slušných 202 zápasov a dvakrát im pomohol vybojovať postavenie v lige, ktoré zaistilo účasť v pohári UEFA.

 

V roku 1983 zažil debut v národnom drese Španielska a bol povolaný na MS Európy vo Francúzsku, ktoré sa uskutočnilo o rok neskôr. Na týchto majstrostvách bol tretí brankár, druhý bol Arconado a jednotka známy Zubizarreta. Aspoň z lavičky povzbudzoval svojich hráčov, ktorí nakoniec skončili druhý. V repre nastúpil len na sedem zápasov, keď vždy ostal v tieni Zubizarretu.

 

V roku 1986 sa rozhodol prestúpiť vtedy do klubu aktuálneho majstra Španielska – Realu Madrid. V zostave mal nahradiť Miguela Ángela, ktorý sa rozhodol ukončiť svoju futbalovú kariéru. Zaskočil bravúrne a kryl chrbát takým legendárnym menám ako je Raúl, Zamora a ďalší.

 

S Realom získal 7-krát majstrovský titul, 2-krát pohár Copa del Rey a 4-krát španielsky Superpohár. Smolu mal v európskych pohároch, kde nezískal žiadnu trofej. Svoju futbalovú kariéru ukončil v roku 1996 a mal na konte famóznych 542 ligových štartov, čo ho robí tretím, v počte odohratých zápasov v La Lige. Za Real Madrid odohral 454 zápasov. Jeho nástupcom bol Nemec, Bodo Illgner.

Copyright © 2013-2018 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Všeobecné podmienky | Ochrana osobných údajov.