Iván Zamorano

Aj napriek tomu, že Iván Zamorano v Reale Madrid dlho nezotrval, tak potvrdil to, že vo futbalovom svete bol právom označovaný za „stroj ná góly.“

 

Zamorano začal svoju futbalovú kariéru v čilskom tíme Trasandino. Po čase však prestúpil do Cobresalu, kde pôsobil celkom 5 rokov. V roku 1985 odišiel na hosťovanie z Cobresalu do Cobreandina, kde sa mu mimoriadne darilo. Počas jednej ligovej sezóny dokázal streliť 27 gólov v 29 zápasoch.

 

Prišiel čas na to, aby svoju futbalovú kariéru rozvinul do Európy. V roku 1988 prestúpil do švajčiarskeho FC St. Gallen, kde strelil počas troch sezón 34 gólov v 56 zápasoch. V roku 1991 si Iván Zamorano pripísal debut v najvyššej španielskej ligy ešte v drese Sevilly. V Seville zotrval dva roky a zaznamenal 59 ligových štartov a 21 gólov.

 

Následne prestúpil do hlavného mesta Španielska – Madridu, kde obliekal dres Realu. Jeho prestupová čiastka bola presne 5 miliónov dolárov. V tíme „Los Blancos“ vyhral jedenkrát ligu, Copa del Rey a pripísal si aj jeden zisk národného Superpohára. V sezóne 1995 získal trofej pre najlepšieho ligového strelca – Pichichi Trophy.

 

V tejto sezóne taktiež pomohol Realu ku zisku ligového titulu – zaznamenal celkom 29 gólov a taktiež strelil hetrik v kľúčovom stretnutí proti Barcelone. Počas toho istého roku vytvoril skvelú dvojicu s Michaelom Laudrupom. Zamorano odohral v „bielom“ drese celkom 137 stretnutí a strelil celkom 77 gólov.

 

Po piatich sezónach v Primera División, odišiel Zamorano do talianskej Serie A, kde strávil ďalšie štyri sezóny – od roku 1996 do 2000. V Interi Miláno sa vtedy stretol s hráčmi ako sú Diego Simeone, Ronaldo, Youri Djorkaeff či legenda Zanetti. Ihneď dostal číslo 9, ktoré od nepamäti charakterizuje vo futbale strelca.

 

Po príchode Ronalda sa však musel tohto čísla vzdať. Iván si tak vzal číslo 18. Zaujímavosťou však bolo, že medzi číslami bolo ešte malé „+“, takže mu číslo deväť v podstate zostalo. V máji 1998 Inter vyhral Pohár UEFA po výhre nad Laziom. Iván strelil prvý gól zápasu. Okrem tejto trofeji v Taliansku nezískal žiadnu ďalšiu.

 

Po odchode z Interu skúsil svoju bohatú futbalovú kariéru obohatiť veľkým návratom do Čile, kde počas troch sezón obliekal dres Américi. V tomto tíme odohral 63 ligových stretnutí a strelil 33 gólov. Jeho úplný futbalový koniec prišiel v tíme Colo-Colo, kde odohral svoj posledný futbalový rok – 2003. V Colo-Colo odohral 14 zápasov a strelil 8 gólov.

 

Iván bol aj dlhoročným reprezentantom Čile. V A-tíme národného tímu odohral 69 zápasov a strelil 34 gólov. Medzi neho najväčší úspech na medzinárodnej úrovni sa zapísal bronz z olympíjskych hier v roku 2000. Zamorano po ukončení svojej kariéry zatiaľ neskúsil trénerskú kariéru na klubovej, či národnej scéne.

Copyright © 2013-2018 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Všeobecné podmienky | Ochrana osobných údajov.