Iván Helguera

Iván Helguera je pre mnohých ľudí jednou etapou Realu Madrid. Aj napriek tomu, že tento španielsky hráč si plnil svoje defenzívne povinnosti na jednotku, mnohokrát pomohol aj v ofenzíve „Los Blancos.“ Iván strávil v Reale Madrid dlhé roky a s madridským tímom zodvihol nad svoju hlavu mnoho vzácnych trofejí.

 

Helguera sa narodil v Santanderi. Jeho profesionálna futbalová kariéra sa začala v tímoch Manchengo CF a Albacete Balompié, kde hrával v druhej lige. Za prvý menovaný tím odohral celkom 13 zápasov a zaznamenal v nich 2 góly. V Albacete odohral 14 ligových stretnutí, počas ktorých stihol streliť taktiež dva góly.

 

Následne v sezóne 1997/1998 prestúpil do talianskeho prvoligového tímu – AS Rím. V tomto celku sa však výrazne nepresadil, čo dokazuje aj fakt, že za AS Rím nastúpil počas celej sezóny len do 8 zápasov a nepripísal si v nich žiadny gól. To sa Ivánovi určite nepáčilo a po jednej sezóne odišiel späť do Španielska.

 

Tentokrát vyskúšal šťastie v Espanyole Barcelona. Tam sa Helguera „naštartoval“ a dokazoval, že je z neho veľký talentovaný hráč, ktorý si zaslúži hrať v dobrom tíme. V Espanyole bol oveľa vyťaženejší ako v predchádzajúcich tímoch. Počas celej sezóny odohral v Barcelone presne 40 zápasov a strelil 2 góly.

 

Real Madrid si jeho skvelé výkony všimol a ihneď ho zobral do svojho tímu. Do „bieleho baletu“ odchádzal za 2,5 miliónov €. Prakticky ihneď po svojom príchode sa stal jasnou voľbou v zostave Realu a tréner mu nedal ani v jednom zápase „vydýchnuť“ – po prvej sezóne mal na konte 54 štartov, dva góly a podiel na víťazstve Ligy Majstrov.

 

Helguera bol hráčom, ktorý často netrpel zraneniami. Ak sa zranil, chýbal tímu len minimálny čas. Jeho druhá sezóna bola v Reale ako vysnívaná. Taktiež hral veľmi kvalitný futbal, často nastupoval do zápasov a vynechal len minimum zranení. Počas 49 zápasoch strelil až 11 gólov, čo je na defenzívne zamiereného hráča naozaj veľa.

 

Pre fanúšikov bol Iván jedným z ťahúňov Realu Madrid a mnohí by si vtedy bez neho nevedeli základnú zostavu ani predstaviť. V „bielom balete“ strávil 8 sezón. Počas tejto dlhej doby odohral presne 370 zápasov a strelil 37 gólov. S „Los Blancos“ vyhral mnoho trofejí – dvakrát Ligu Majstrov, Interkontinentálny pohár, UEFA Superpohár, trikrát La Ligu a dvakrát národný Superpohár.

 

Svoju profesionálnu futbalovú kariéru zakončil vo Valencii, kam zamieril po sezóne 2007/2008 z Realu Madrid zadarmo. Tu odohral jednu celú sezónu (37 zápasov a jeden gól)  a v druhej sezóne zaznamenal len 6 zápasov . V decembru 2008 sa hráč s vedením dohodol na rozviazaní zmluvy. Iván chcel vo futbale pokračovať. Záujem o neho prejavil Dinamo Bukurešť a LA Galaxy. Ani jeden tím sa však s hráčom nakoniec nedohodol a Helguera tak povesil svoje kopačky na klinec.

 

Iván Helguera taktiež pôsobil v reprezentácii Španielska. S národným tímom zaznamenal 47 zápasov a 3 strelené góly (proti Lichtenštajnsku, Francúzsku a Arménsku). So španielskym výberom si zahral na troch veľkých turnajoch – EURO 2000, MS 2002 a na EURO 2004.

Copyright © 2013-2018 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Všeobecné podmienky | Ochrana osobných údajov.