Fernando Hierro

Fernando Ruiz Hierro je bývalý španielsky futbalista. Je známy hlavne z pôsobenia v Reale Madrid a Španielskej reprezentácií. Počas kariéry odohral cez 500 zápasov a v reprezentácií ďalších 89. Zúčastnil sa štyroch majstrovstiev sveta a dvoch majstrovstiev Európy.

 

Nastupoval na poste stopéra alebo defenzívneho záložníka, no aj tak strieľal veľa gólov. Jeho talent dávať góly bol obrovský, čím sa stal jedným z najlepších najuniverzálnejších hráčov. S „Bielym baletom“ vyhral počas pätnástich rokov 5 krát La Ligu a 3 krát Ligu Majstrov. Jeden z najlepších ofenzívnych obrancov, bol špecialistom na priame kopy a stal sa tretím najlepším obrancom v počte strelených gólov.

 

Hierro sa narodil v meste Malága. Krátko po tom ako začal hrať za miestny futbalový klub Vélez – Málaga, sa vybral na skúšku do CD Malága, kde mu povedali že pre nich nie je dosť dobrý. Napokon zažil svoj debut v La Lige v drese Realu Valladolid, odkiaľ ho v roku 1989 po dvoch dobrých sezónach kúpil Real Madrid.

 

Vo svojej prvej sezóne za Real strelil 7 gólov a stal sa dôležitou súčasťou tímu Radomira Antiča. V strieľaní gólov pokračoval aj na naďalej. Za tri sezóny pridal vo všetkých súťažiach ďalších 44 gólov. V priebehu rokov utvoril stopérsku dvojicu s Manuelom Sanchízom a keď Sanchíz ukončil kariéru, stal sa dokonca kapitánom Realu Madrid.

 

24.marca 2002 strelil Hierro, hetrik v domácom zápase proti Zaragoze. Po sezóne 2002/2003 sa jeho pôsobenie v Reale skončilo, keďže nový tréner Vicente del Bosque s ním už nepočítal. Prijal tak lukratívnu ponuku klubu Al Rayyan a sťahoval sa na Blízky východ.

 

V Katare vydržal však len jednu sezónu a vrátil sa naspäť do Európy. Na radu svojho bývalého spoluhráča, Stevena McManamana podpísal zmluvu v Premier League, s Boltonom Wanderers, kde sa stretol so svojim kamarátom Ivanom Campom. Za Bolton strelil len jeden gól za 29 zápasov. Po skončení sezóny ukončil kariéru, aj keď sa ho snažili prehovoriť všetci v klube, na čele s manažérom Samom Allardyceom.

 

V júli 2011 sa stal riaditeľom pre futbal, v klube Málaga CF. Na konci sezóny sa pozície vzdal aj napriek tomu, že klub skončil na štvrtom mieste a kvalifikoval sa do Ligy Majstrov.

 

Za reprezentáciu nastúpil do 89 zápasov a strelil 29 gólov. Debutoval 20.septembra 1989, v zápase proti Poľsku. Zúčastnil sa už aj MS v roku 1990, neskôr už ako dôležitý člen tímu na šampionátoch v rokoch 1994, 1998 a 2002. Na EURE hral v rokoch 1996 a 2000.

 

Jeden z najdôležitejších gólov prišiel v kvalifikácií na MS 1994, keď v zápase proti Dánsku rozhodol o postupe Španielska na MS do USA. Tam však vypadli už v osemfinále. Nad ich sily bolo Taliansko.

 

Hierrovi bratia, Antonio a Manuel, tiež nastupovali v Primere División.

Copyright © 2013-2018 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Všeobecné podmienky | Ochrana osobných údajov.