Ferenc Puskás

Ferenc Puskás sa narodil 1. apríla 1927 v maďarskom meste Kispest (dnes časť Budapešti). Bol futbalista a neskôr aj tréner. Všeobecne bol považovaný za najlepšieho futbalistu všetkých čias. Preslávil sa najmä vďaka pôsobeniu v Reale Madrid. Charakterizovalo ho dobré ovládanie lopty, výbušnosť, prekvapivé riešenia herných situácií, presné prihrávky aj strely na bránu. Strelil 514 gólov z 529  zápasov v maďarskej a španielskej lige. Darilo sa mu aj v maďarskej reprezentácií, tam dal 84 gólov v 85 zápasoch.

 

Bol narodený ako Ferenc Purczeld. Keď mal 10 rokov, jeho otec dal zmeniť priezvisko na Puskás. Kariéru začal v miestnom klube Kispest A.C. Tam jeho otec Ferenc Sr. pôsobil ako tréner. Najskôr používal meno Miklós Kovács, aby mohol hrávať za klub skôr, lebo podmienka bola minimálny vek 12 rokov.

 

V novembri 1943 debutoval už za seniorský tím Kispestu. V roku 1949 sa klub premenoval na Honvéd, lebo ho prevzala armáda. Za najlepšieho priateľa považoval jeho spoluhráča Józsefa Bózsika, ktorý mu aj vymyslel prezývku “Öcsi”. V mužstve hrali kvalitní hráči z celého Maďarska. Medzi nich patrili najmä Zoltán Czibor a Sándor Kocsis. V tom čase dostávali aj vojenské hodnosti, Puskás dostal hodnosť major. Klubu pomohol vyhrať päť majstrovských titulov a štyrikrát sa stal najlepším strelcom maďarskej ligy v rokoch 1947-48, 1949-50, 1950 a 1953. V roku 1948 bol najlepším zakončovateľom všetkých európskych líg.

 

Do Španielska emigroval v roku 1956. Najskôr odohral pár zápasov za RCD Espanyol. Potom dostal dvojročný dištanc od UEFA. Po ňom mal možnosť hrať za Manchester United, ten ho však odmietol, kvôli neznalosti anglického jazyka. Nakoniec sa upísal Realu Madrid, kde sa stal výraznou osobou. Podarilo sa mu v každej z prvých šiestich sezón streliť 20 a viac gólov. V 180-tich zápasoch La Ligy nastrieľal 156 gólov. Klubu tak výrazne pomohol k piatim za sebou idúcim titulom. Real Madrid získal počas Puskásovho pôsobenia v klube aj 3x Pohár majstrov európskych krajín.

 

V roku 1962 získal aj španielske občianstvo. Za španielsku reprezentáciu nastúpil 4x, no neskóroval. Aktívnu kariéru ukončil v roku 1966. Po aktívnej kariére sa venoval aj trénerstvu. Trénoval napríklad Panathinaikos aj austrálsky South Melbourne FC, s ktorým získal aj austrálsky titul.

 

V roku 1993 sa stal trénerom maďarskej reprezentácie, avšak len na štyri zápasy. Neskôr ho sprevádzali zdravotné problémy, trpel aj Alzheimerovou chorobou. Veľa času trávil v nemocnici, kde napokon v roku 2006, konkrétne 17. novembra aj skonal.

Copyright © 2013-2018 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Všeobecné podmienky | Ochrana osobných údajov.