Claude Makélélé

Claude Makélélé je bývalý francúzsky reprezentant, ktorý hrával na poste defenzívneho záložníka. Za svoju kariéru vymenil viacero tímov. Najdlhšie zotrval vo francúzskom tíme FC Nantes v rokoch 1991 – 1997. Je ženatý s modelkou Noémie Lenoir, s ktorou má troch synov.

 

Makélélé sa presťahoval do predmestia Paríža v roku 1977, vtedy mal len štyri roky. Jeho otec bol tak isto futbalista, reprezentoval Zair a ukončil kariéru v belgickej najvyššej lige. Claude trénoval v Savigny-le-Temple až do svojich 16-tich rokov. Potom prestúpil do mesta Brest. Bolo pre neho veľmi náročné adaptovať sa v novom meste. V roku 1991 prestúpil ako 18-ročný do klubu FC Nantes. Športový riaditeľ FC Nantes Robert Budzinski v ňom videl nového Emmanuela Petita. V roku 1995 sa mu podarilo s klubom vyhrať francúzsku ligu. Nasledujúcu sezónu pomohol klubu do semifinále európskej ligy.

 

Jeho kariéra pokračovala v tíme Olympique de Marseille, avšak tam zotrval iba jednu sezónu, potom bol predaný do španielskeho klubu Celta de Vigo. Tam odohral dve vydarené sezóny.

 

Následne bol v roku 2000 predaný do Realu Madrid. Bol to však veľmi komplikovaný prestup, nakoľko Celta Vigo nesúhlasilo s prestupom, pretože Makélélé bol pre ich tím veľmi dôležitým hráčom. Makélélé nemohol trénovať, kým neuzavrel zmluvu s Realom Madrid. Nakoniec ho Celta Vigo neochotne predala za 14 miliónov eur. Makélélé dokázal s Realom Madrid vyhrať takmer všetko. Dvakrát španielsku ligu, Ligu majstrov, Supercopa de Espaňa, Superpohár UEFA a Interkontinentálny pohár. Makélélé sa tu stáva jedným z najlepších záložníkov na svete.

 

Makélélé však nebol v tíme ocenený tak ako iní hráči ako napríklad Zidane, Figo, Carlos, McManaman, Raul. V lete v roku 2003 po odchode trénera Del Bosqueho a príchodu Davida Beckhama cítil, že jeho pozícia v klube bude neistá. Žiadal o vylepšenie zmluvy, ktoré však klub zamietol. Makélélé tak prestúpil z Realu Madrid do FC Chelsea.

 

Do Chelsea prestúpil za 16.800.000 libier. Vtedajší tréner Ranieri vyhlásil, že Makélélé bude „batériou“ tímu. Chelsea skončila druhá v Premier League a v semifinále Ligy majstrov podľahla AS Monaku. Potom Ranieriho vystriedal José Mourinho. Aj pod nim bol Makélélé kľúčovým hráčom.

 

V roku 2008 sa Makélélé znovu vrátil do Francúzska, prestúpil do PSG. Tam aj ukončil svoju aktívnu kariéru a v roku 2011 bol menovaný ako asistent trénera Ancelottiho.

Copyright © 2013-2018 HALAMADRID.SK | Všetky práva vyhradené! Všeobecné podmienky | Ochrana osobných údajov.