Domov Nezaradené EURO 2016: Bale, Ronaldo a Pepe si zahrajú vo štvrťfinále, Modrič končí

EURO 2016: Bale, Ronaldo a Pepe si zahrajú vo štvrťfinále, Modrič končí

Autor: Matej Martinčo

Včerajším dňom sa začala vyraďovacia fáza XV. Majstrovstiev Európy vo Francúzsku. V akcii boli Gareth Bale, Cristiano Ronaldo, Pepe a Luka Modrič. Posledný menovaný na turnaji skončil. O vyradenie „Vatreni“ sa možno aj na základe výkonov v skupinách postarali prekvapujúco Portugalci. Poďme si rozobrať všetky včerajšie zápasy.

OSEMFINÁLE

Švajčiarsko – Poľsko 1:1pp (0:1, 1:0, 0:0) 4:5 na 11m.

Góly: 39. Blaszczykowski 0:1, 82. Shaqiri 1:1.

Penaltový rozstrel: Lichtsteiner 1:0, Lewandowski 1:1, Xhaka nedal, Milik 1:2, Shaqiri 2:2, Glik 2:3, Schar 3:3, Blaszczykowski 3:4, Rodriguez 4:4, Krychowiak 4:5.

Prvý zápas osemfinálového programu priniesol veľmi dobrý futbal. Oba tímy si v prvom polčase dokázali vytvoriť šance na skórovanie. Vedenie si na svoju stranu priklonili Poliaci, keď Grosického center do šestnástky si spracoval Blaszczykowski a sám pred Sommerom nezaváhal. Druhé dejstvo bolo v znamení snahy helvétov o vyrovnanie, naši severní susedia sa snažili strážiť svoj jednogólový náskok. Takmer im to vyšlo. Lenže Švajčiari majú Shaqiriho, ktorý desať minút pred koncom vystrihal nádherný vyrovnávajúci gól. Doteraz najkrajší gól európskeho šampionátu. Duel dospel až do predĺženia. V jeho druhej časti si Švajčiari vypracovali dobré náznaky šancí, ktoré však nedokázali premeniť a tak prišiel na rad penaltový rozstrel. Ako jediný zaváhal Xhaka. Poliaci tak mohli oslavovať historický postup medzi najlepšiu osmičku.

Wales – Severné Írsko 1:0 (0:0)

Gól: 75. McAuley (vlastný) 1:0.

Tento zápas veľa futbalovej krásy a ani gólových šancí nepriniesol. Oba tímy sa sústredili hlavne na defenzívu. Tento zápas podľa očakávania rozhodol jeden gól. Aj to vlastný. Stalo sa tak 15 minút pred koncom zápasu po centri Garetha Balea. Po Poľsku tak postup medzi ôsmich najlepších mohli oslavovať aj waleskí draci.

Chorvátsko – Portugalsko 0:1pp (0:0, 0:0, 0:1)

Gól: 117. Quaresma 0:1.

Futbaloví fajnšmekri si na tomto zápase určite nepochutili. Chorváti zaostali za očakávaniami. Viac na víťazstvo boli favorizovaní určite zverenci trénera Anteho Čačiča. Ale bez strely na bránu sa ťažko vyhráva. Áno, znie to neuveriteľne, ale „Vatreni“ za celý zápas nenamierili do priestoru troch žrdí. Naopak prvá, resp. druhá strela skončila v ich sieti. Po rýchlej kontre sa k lopte dostal Ronaldo, tvrdo ju napálil na bránu. S jeho pokusom si Šubašič poradil, ale vyrazil ju priamo pred Quaresmu, pre ktorého nebol problém ju zasunúť do prázdnej brány. Trochu prekvapujúci, ale zaslúžený postup Portugalska medzi osem najlepších.

Dnes bude z Madridistov v akcii Toni Kroos. Jeho Nemecko bude čeliť Kozákovmu Slovensku. Vôbec by sme neboli proti tomu, aby „Nationalelf“ dnešný zápas nevyšiel. V prípravnom zápase sa slovenskému mužstvu podarilo v daždivom Augsburgu zverencov Joachima Lowa zdolať. Príprava je však príprava. Kto sa bude tešiť dnes?